„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Tłusty Czwartek to niewątpliwie święto pączków, co roku to właśnie tego dnia przed cukierniami w całym kraju ustawiają się kilometrowe kolejki, a z polskich stołów te ciasta znikają w błyskawicznym tempie.

tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.

Statystycznie w ten dzień jeden Polak pochłania 2,5 pączka, a razem jemy ich prawie 100 milionów. Mimo znakomitego smaku, taki pączek to bardzo prosta sprawa: ciasto drożdżowe z mąki pszennej smażone na ciemno-złoty kolor, na głębokim tłuszczu. Wypiek ten napełnia się jeszcze przed zanurzeniem w oleju marmoladą lub konfiturą, niektórzy w formie nadzienia lubią też ajerkoniak, budyń czy ser.

Stary polski przesąd mówi, że kto nie zje chociaż jednego pączka w Tłusty Czwartek, temu nie będzie się wiodło. Dawniej niektóre z przyrządzanych pączków nadziewało się migdałem lub orzechem – panowało przekonanie, że kto na nie trafi ten będzie miał w życiu szczęście.

Dzień pączków rozpoczyna dni zapustne, nazywane też ostatkami lub dniami diabelskimi – ostatni tydzień karnawału. To ostatnia chwila, w której możemy sobie pozwolić na trochę większej swobody żywieniowej. Obok pączków często w jadłospisie karnawałowym pojawiają się faworki – chrupkie ciastka w kształcie złożonej kokardki, podawane na słodko, najczęściej z cukrem pudrem. Bardzo popularne są też placki ziemniaczane.

Oprócz standardowych słodkości na stołach króluje mięso w najrozmaitszych postaciach – w galarecie, faszerowane, zasmażane, w postaci mięsnych krokietów czy rolad. Żaden smakosz nie oprze się też tradycyjnej sałatce z majonezem, pasztetowi czy śledzikowi w oliwie. Specjałem karnawałowym jest również bigos, najczęściej robiony z wielu gatunków mięsa i dużej ilości przypraw. Obowiązuję ogólna zasada: dużo i smacznie!

Należy jednak pamiętać, że okres karnawału to przede wszystkim okres zabawy. To właśnie teraz pojawia się mnóstwo okazji do tego, aby spędzić czas w towarzystwie przyjaciół i uczestniczyć w niezapomnianych imprezach. To okres ściśle związany z tańcem, więc pamiętaj – aby stając w marcu na wadze nie doznać szoku – wytańcz się za wszystkie czasy!

.

DSC06777

DSC06899

 

Komentarze