Lublin to największe miasto w Polsce na wschód od Wisły, położone na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą. W pierwszych źródłach historycznych z 1228 pojawia się od razu współczesna forma nazwy.

Pochodzi ona od nazwy osobowej Lubla utworzonej od staropolskiego imienia Lubomir poprzez dodanie dawniej pieszczotliwego przyrostka -la. Możliwe jest także, że imię Lubla w swojej staropolskiej, zdrobniałej postaci złączyło się z przyrostkiem dzierżawczym -in, dając nazwę Lublin. Zygmunt Sułowski wyraził przypuszczenie o łączeniu Lublina z imieniem Lubel (Lubelnia), w analogii do stosunku nazw Wróblin, Wróbel. Założycielem czy właścicielem Lublina w zamierzchłych czasach mógł być zatem człowiek o imieniu Lubel, bądź Lubla

W Lublinie, jednym z najstarszych polskich miast możemy odnaleźć ducha minionych wieków. Na Starym Mieście możemy podziwiać zabytkowe kamienice, kościoły ale również zamek! Górujący nad miastem, z którego wieży rozciąga sie panorama miasta wydaje się być nierzeczywistym elementem tego miejsca. Jest to dawny zamek królewski zbudowany w XII wieku. Wieża zamkowa to cenny zabytek sztuki romańskiej i jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. 

Lublin nazywany jest miastem inspiracji. Funkcjonuje to wiele kin, teatrów, odbywają się festiwale takie jak chociażby Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej ” Mikołajki Folkowe”. Lublin nazywany jest stolicą wschodniej Polski – jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po tej stronie Wisły. Bogata historia oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach.

Zapraszamy na krótką wycieczkę po Lublinie, choć to tylko mały fragment z tego, co oferuje turystom to miasto! 

DSC08209

DSC08212

DSC08218

DSC08221

DSC08226

DSC08229

DSC08228

DSC08265

DSC08269

DSC08273

DSC08280

.

Tekst: Katarzyna Zarówna

Foto: Katarzyna Zarówna

Komentarze