Stare legendy opowiadają, jakoby sam Batu Chan, wnuk wielkiego Temudżyna, nieustannie nosił przy sobie planszę do tej gry. Miał też mieć podobno w zwyczaju, by zagrać w „Łuczników” przed każdą bitwą, by wprowadzić swój umysł w  pożądany stan, i nabrać animuszu wojownika.

Ta starożytna gra wymaga niezwykłej koncentracji, w połączeniu z umiejętnością posługiwania się obserwacją i wyobraźnią. 

Jak grać? 

Rozgrywka odbywa się na planszy 5 na 5 pól. Każdy z zawodników rozpoczyna z pięcioma łucznikami ustawionymi w pierwszej linii.
gra
Głównym zadaniem jest doprowadzenie swoich żołnierzy do linii startowej przeciwnika, chwytając w niewolę możliwie jak najwięcej łuczników wroga. Jednakże strategie prowadzące do zwycięstwa mogą być różne, gdyż o ostatecznym wyniku rozgrywki decyduje liczba zdobytych po drodze punktów.

Jak poruszać łucznikami?

Każdy pionek może przemieszczać się jedynie na pola bezpośrednio połączone z tym, na którym stoi w momencie ruchu.
ggra2

gra3

Kiedy nasz łucznik osiągnie linię startową przeciwnika, musi na niej pozostać do końca rozgrywki, lub do momentu kiedy zostanie schwytany przez wroga.

Jak złapać żołnierzy przeciwnika?

Jeżeli nasz pionek stanie na polu zajmowanm przez pionek przeciwnika, wtedy wróg dostaje się do niewoli, po czym jest usuwany z planszy. Wojownik, który schwytał wroga oznaczany jest charakterystycznym kolorem najczęściej w przypadku pionków czarnych i białych – oznacza się je kolorem przeciwnym.

Jak zakończyć rozgrywkę?

Gra kończy się, gdy jeden z graczy doprowadzi wszystkich swoich łuczników, pozostających na planszy, do linii startowej przeciwnika,lub do jej całkowitego zapełnienia, gdy gracz dysponuje większą armią. Wtedy należy podliczyć ogólną punktację. Gracz z większą ilością punktów – wygrywa.Punkty liczy się w następujący sposób:

  • 2 punkty za każdego łucznika w polu startowym wroga.2 points for an archer standing on the opponent’s first row.
  • 1 punkt za każdego łucznika stojącego na pozostałych polach.

Inne ważne zasady

  • Jeżeli gracz doprowadzi swego łucznika do lini startowej wroga, chwytając TYM WŁAŚNIE żołnierzem wroga w niewolę, może wtedy dostawić kolejnego łucznika w swojej linii startowej. Czynność ta jest jednorazowa dla każdego łucznika.
  • Nie wolno wykonywać tego samego ruchu ( w przód i w tył ) więcej niż dwa razy z rzędu. Należy wykonać ruch na inne dostępne pole.

.

Opracowała Katarzyna Zarówna

Źródło: tataria.eu

Komentarze