Sawicki: Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie zakazu importu polskiej wieprzowiny, relacja (IAR) Krzysztof Renik Dodaj do playlisty. Do tego czasu ukraińska inspekcja weterynaryjna przyjrzy się polskim zakładom mięsnym zamierzającym eksportować swe produkty na Ukrainę.  Trochę dłużej Polska będzie musiała poczekać na eksport na Ukrainę wołowiny z kością. Inspekcje w tej sprawie zostaną przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku.

Marek_Sawicki_Jerzy_Chróścikowski_Senat_RP– Wszystko wskazuje na to, że z dniem 17 czerwca wieprzowina i wołowina bez kości będą mogły być normalnie eksportowane na teren Ukrainy, natomiast wołowina z kością – pod koniec trzeciego kwartału tego roku – oświadczył minister.

.

Trudno ocenić korzyści

Pytany przez Polskie Radio o skalę korzyści wynikających z podpisanego w Kijowie porozumienia, minister Sawicki zaznaczył, iż trudno ocenić w tej chwili jego wymiar finansowy. Szef resortu rolnictwa podkreślił, iż każdy otwarty rynek jest dla Polski wartością. Wskazał, że w roku 2013 Polska sprzedała na Ukrainę wieprzowinę za ponad 80 milionów euro, co oznacza, że jest to rynek atrakcyjny.

Minister Sawicki przyznał, że na postawę Ukrainy w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso miała wpływ otwartość Unii Europejskiej na rozwój współpracy z tym krajem oraz otworzenie unijnego rynku dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

.

Embargo po przypadku ASF

Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r. W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt.

.

Opracował: Maciej Kasprzak

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1148884,Koniec-ukrainskiego-embarga-na-polska-wieprzowine-i-wolowine

TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, PAP, abo

Komentarze