Trawa żubrowa stała się ostatnio dość popularna. Ze względu na swój aromat można ją wykorzystywać do dań mięsnych, lecz równie dobrze sprawdza się jako nalewka.

Turówka, żubrówka jest to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Występuje w północnej, środkowej i wschodniej Europie, w umiarkowanej strefie Azji i Ameryki Północnej. W Polsce spotykana na całym niżu, ale bardzo rzadko, w znacznym rozproszeniu. Wyróżnia się charakterystycznym słodkawym aromatem z nutą anyżu dzięki zawartości kumaryny. Trawa żubrowa jest, poza drobnymi uciążliwościami, bardzo łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Turówka pachnie silnie jedynie wiosną podczas kwitnienia. W sierpniu w lesie nie ma już jej zapachu. Mocny aromat uaktywnia się dopiero podczas suszenia, gdy oczyszczone, rozłożone źdźbła leżą na drewnianych półkach na strychach, w cieple.

Wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym oraz do aromatyzowania napojów (najbardziej znanym przykładem jest wódka zwana Żubrówką).

.

Składniki:

  • liście trawy żubrowej (turówka wonna)
  • 0,5 l 50% wódki
  • 200 g cukru

.

Sposób przygotowania:

Składniki mieszamy w litrowej butelce, którą zamykamy i odstawiamy na miesiąc w ciepłym miejsce. Następnie należy przefiltrować nalewkę i odstawić w chłodne miejsce. Można od razu podawać.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze