Orzechy laskowe rosną w całej Europie i w Azji Mniejszej, a nęiektóre jego odmiany można spotkać również na Kaukazie. W Polsce rośnie wszędzie, od morza po góry. Jest jedną z najbardziej pospolitych roślin, a jednocześnie ma niezwykłe właściwości których często nie znamy. Jaką tajemnicę kryją w sobie orzechy laskowe?

Doskonale pamiętam, gdy jako mała dziewczynka jeździłam z rodzicami do domku na wieś. Z jednej strony było jezioro, a z drugiej pastwisko. Chodziliśmy z ojcem oglądać krowy (co za rozrywka!, ile tam się działo) a po drodze zrywaliśmy orzechy laskowe. To były czasy. Mogę chyba śmiało powiedzieć, że orzechy laskowe to smak mojego dzieciństwa. Co prawda zapach, który unosił się w okolicy, nie był być może najciekawszy, ale co zrobić! 

Leszczyna to krzew, który należy do rodziny brzozowatych i, jak już pisałam, w stanie dzikim można go spotkać w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie. Nie wielu jednak wie, że występuję zarówno na terenach nizinnych, jak i w górach do wysokości ok. 1300 m.n.p.m. Krzewy osiągają do 5 m wysokości, ich gałęzie są wzniesione i tworzą szeroką oraz gęstą koronę. Leszczyna kwitnie od lutego do kwietnia, a zatem bardzo wcześnie. Następnie wydają z siebie orzechy w zdrewniałych skorupkach o jasnobrązowym kolorze. Owoce dojrzewają od września do października i potocznie nazywane są orzechami laskowymi!

Leszczyna trafiła do Europy w Średniowieczu. Sprowadzono ją z Kaukazy do klasztoru Zell, skąd rozpowszechniła się w całej Europie, a nazywano ją Zellerówką. 

Istnieje wiele odmian leszczyny, niektóre z nich sadzi się dla ozdoby, resztę dla orzechów. Poniżej krótka lista odmian rośliny:

  • ‚Aurea’ – zarówno liście jak i pędy o zabarwieniu jasnęym, żółtawym przez cały sezon. Krzewy osiągają około 4 metry wysokości (roczny przyrost w granicach 20 cm). Odmiana stosunkowo tolerancyjna jeśli chodzi o glebę (wymaga wilgotnej). Stanowiska słoneczne do półcienistych.
  • ‚Barceloński’ – odmiana bardzo plenna, regularnie owocująca. Jest dość odporna na niskie temperatury. Krzew rośnie dość silnie tworząc rozłożysta koronę. Dorasta do około 5 metrów wysokości. Posiada duże i smaczne orzechy.
  • ‚Contorta’ – mały krzew o poskręcanych korkociągowato pędach i pofalowanych oraz pozwijanych liściach, mniejszych niż u typu. Doskonały, karłowy krzew do skalniaków. Dwudziestoletnie okazy mają ok. 1-1,5 m (maksymalnie do 3 m). Kwitnie w okresie lutego i marca, owocuje niezbyt obficie.
  • ‚Fusco-rubra’ – odmiana rdzawolistna. Młode liście ciemno purpurowe, później ciemnozielone (często mylona z C. maxima Mill. ‚Purpurea’, która ma liście ciemnopurpurowe przez cały sezon).
  • ‚Heterophylla’ (var. lacinata Kirch.) – odmiana strzępolistna. Liście pierzaste, ostro klapowane. Bardzo rzadka, chyba tylko w kolekcjach dendrologicznych.
  • ‚ Olbrzymi z Halle’ – odmiana obcopylna. Krzew rośnie silnie, dorasta do około 5-6 metrów, tworząc rozłożystą i średnio zwartą koronę. Posiada bardzo duże orzechy.
  • ‚Trapezuński’ – bardzo plenna odmiana o podłużnych owocach. Charakteryzuje się małą tendencją do wysychania ziaren owocu. Jest bardzo dobrym zapylaczem dla innych odmian leszczyny. Dojrzałość zbiorcza przypada na drugą dekadę września. Jest mało wrażliwa na moniliozę.

.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe

Komentarze