Kamieniec Ząbkowicki to miejscowość położona w południowo – wschodniej części województwa dolnośląskiego. W pobliżu znajdują się Góry Bialskie i Góry Złote. Oprócz gór można tu znaleźć liczne stawy oraz zabytki architektoniczne i sakralne.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektoniczna województwa dolnośląskiego. Neogotycki pałac został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej na podstawie wstępnego projektu architekta Karla Schinkla. Po jego śmierci pracę kontynuował jego uczeń Ferdynand Martius. Królewna Marianna stale ingerowała w projekt pałacu, zmieniając najdrobniejsze detale. W pałacu znajdowało się ponad 100 pomieszczeń, kaplica pałacowa oraz dwie potężne sale. W jednej z nich znajdowały się dwa ogromne freski: Wesele w Kanie oraz Uczta Baltazara.

foto18

foto20

foto21

Po II wojnie światowej rozpoczęła się dewastacja i rozkładanie pałacu, a to co pozostało zostało zniszczone w wyniku pożaru, który wybuchł 22 stycznia 1946 roku. W 1986 roku obiekt został wydzierżawiony osobie prywatnej. Od roku 2012 Gmina odzyskała zniszczony obiekt i po krótkim czasie przystąpiła do odbudowy. Obiekt stopniowo nabiera nowego blasku i od maja 2013 jest już udostępniony do zwiedzania dla turystów.

foto19

foto22

foto23

foto24

foto25

foto26

 

Karolina Kowalska

 

 

Komentarze