Neogotycki pałac został zbudowany najprawdopodobniej w latach 60tych XIX wieku. Architekt, którego nazwiska zapewne już nigdy nie poznamy, wybudował pałac dla Anastazego Radońskiego. 

.

100_0011_SzP

Jeżeli będziecie w okolicach Pobiedzisk, w powiecie poznańskim warto odwiedzić tę małą wieś, w której stoi naprawdę piękny obiekt pałacowy. Pierwsze wzmianki o wsi można znaleźć już w XIV wieku. Wcześniej Anastazy Radoński mieszkał ze swoją małżonką w barokowym dworze, aby później przeprowadzić się do neogotyckiej budowli. 

100_0020_SzP

Pałac krześlicki  został zaprojektowany jako dwukondygnacyjna budowla o horyzontalnie zakomponowanej, zróżnicowanej bryle założonej na wydłużonym rzucie, zbliżonym nieco do litery „H”. Charakterystyczna jest również jego czworoboczna wieża. 

100_0007_SzP

Pałac w Krześlicach został rozbudowany w 1890 roku. Wtedy został mu nadany nieco bardziej romantyczny kształt, co podkreśla założony w XIX wieku park krajobrazowy. Zimowy ogród i dzikie wino sprawiają, że w pałacu odbywają się rodzinne uroczystości, zwłaszcza śluby. 

100_0016_SzP

Dziś w pałacu znajduje się hotel i restauracja, a od 1996 roku jest w rękach prywatnych właścicieli

100_0015_SzP

 

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj i na fanpejdżu Mam aparat i nie zawaham się go użyć)

Tekst: Katarzyna Zarówna

Komentarze