W Polsce post kojarzy się z religią katolicką i obchodzi się go przez 40 dni przed świętami wielkanocnymi. Jednak post dotyczy również wielu innych religii. O tym czy w Islamie obchodzony jest post oraz jak on przebiega opowiada Dżemil Gembicki, opiekun meczetu w Kruszynaniach.

.

Czy w Islamie obchodzony jest post?

Dżemil Gembicki

Dżemil Gembicki: są natomiast potrawy świąteczne jak pierekaczewnik, które spożywa się na zakończenie postu lub na początku. Zdarza się, że np. z okazji połowy postu rodzina spotyka się na kolację i wtedy przygotowuje się potrawy bardziej pracochłonne. Organizowane są również wspólne kolacje po zachodzie słońca dla członków parafii, gminy muzułmańskiej.

Tak, z tym, że obchodzimy post miesięczny, zwany Ramadanem. Osoba dorosła i zdrowa powstrzymuje się w miesiącu księżycowym od picia i jedzenia od wschodu do zachodu słońca. Nie można również w tym czasie palić papierosów i obcować płciowo.

.

Czy istnieją jakieś wyjątki?

Dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży są zwolnione z tego obowiązku. W przypadku chorych lub osób w podróży można przenieść post na inny termin, gdy człowiek wyzdrowieje lub powróci do domu. Natomiast jeśli jest się człowiekiem zamożnym powinno się nakarmić ubogich.

 .

Jakie są konsekwencje jeśli złamie się post?

Na ziemi żadnych konsekwencji nie ma. Pan Bóg na sądzie ostatecznym oceni. W Islamie nie mamy spowiedzi. Natomiast mamy swoje święte księgi, wskazówki, Imamów i na tej podstawie musimy opierać swoje postępowanie. Poza tym nie jest aż tak ciężko wytrzymać. Człowiek prowadzący aktywny styl życia, nie jedząc i nie pijąc przez cały dzień nie będzie na tale wyczerpany by łamać zasady postu.

 .

Czy są jakieś specjalne potrawy, które jada się podczas Ramadanu?

W Polsce nie. W krajach arabskich posiłek zaczyna się daktylem. W religii muzułmańskiej mamy ogólne zasady, że przez całe życie nie można jeść wieprzowiny ani nie można pić alkoholu. Poza tym nie ma jakiś szczególnych wytycznych. 

Są natomiast potrawy świąteczne jak pierekaczewnik, które spożywa się na zakończenie postu lub na początku. Zdarza się, że np. z okazji połowy postu rodzina spotyka się na kolację i wtedy przygotowuje się potrawy bardziej pracochłonne. Organizowane są również wspólne kolacje po zachodzie słońca dla członków parafii, gminy muzułmańskiej.

 .

A czym jest pierekaczewnik?

To taka nasza potrawa świąteczna, bardzo pracochłonna, którą je się przy okazji odwiedzania naszych gości, lub podczas różnych świąt. Powstaje z wielowarstwowego, cienko rozwałkowanego ciasta makaronowego, który smaruje się masłem lub gęsim tłuszczem, nakłada farsz z mięsa lub jabłek i zawija w rulon, a następnie piecze. Na zakończenie postu zawsze u nas jest.

 .

Rozmawiał Dawid Brandebura

Komentarze