Znajdziesz nas na naszym fanpage: Prosto od Producenta

.

Co to jest „Prosto od Producenta”?

kielbasa-wiejska-dojrzewajaca-wegierska-05kgBranża produktów ekologicznych i regionalnych jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce. Wg danych Ministerstwa Rolnictwa w ciągu ostatnich 10 lat liczba gospodarstw ekologicznych wzrosła ponad 11-krotnie, natomiast ekologicznych przetwórni z 22 do 312. Jak wynika z badań, rynek produktów ekologicznych na tle rynku spożywczego stanowi 0,5%, co stawia Polskę na początku drogi w stosunku do Unii Europejskiej, gdzie stosunek spożycia tego typu żywności wynosi 3%, natomiast w sąsiednich Niemczech jest to 5%.  Prognozuje się, że do roku 2015 rynek produktów ekologicznych będzie warty 700 milionów złotych, wobec 300 milionów w roku 2010.

Tendencje wzrostowe rynku oraz coraz większe zainteresowanie społeczeństwa produktami regionalnymi sprawa, że inwestycja w nowoczesne narzędzia pozwalające ludziom dokonywać zakupów tego typu produktu jest całkowicie uzasadniona.

Zgodnie z raportem rynku e-commerce w Polsce 2012 na przestrzeni lat znacząco poprawił się stosunek Polaków do zakupów robionych w sieci i obecnie 72% badanych zadeklarowało, że dokonywało kiedyś takich zakupów. Najważniejszymi atrybutami zakupów w sieci powinny być według internautów oszczędność pieniędzy, następnie wysoka jakość produktów oraz oszczędności czasu. Wszystkie te wymienione wartości będą zagwarantowane na planowanej platformie sprzedażowo-zakupowej Prosto od Producenta.

Badani zapytani o internetowe sklepy spożywcze wykazali, że jednym z najważniejszych czynników decyzji o podjęciu zakupu są pozytywne opinie internautów i rodziny, a także szeroki wybór produktów i niska cena. Natomiast powodem niedokonywania zakupów przez Internet była obawa o świeżość produktów i wysokie koszty dostawy. W związku z powyższym jednym z najważniejszych zdań będzie dbanie o odpowiedni wizerunek platformy oraz zapewnienie instrukcji i edukacji dla producentów podkreślające potrzebę utrzymania jakości. W celu zmniejszenia kosztów transportu wynegocjowana będzie obniżona stawka dla sprzedawców platformy, w zamian za co będzie on zalecanym użytkownikom. Niskie marże na produkty zapewnią niskie ceny i przyczynią się do wzrostu liczby zakupów.

.

Nasz produkt

Produktem głównym jest platforma sprzedażowa, na której lokalni producenci wystawiają swoje produkty i dokonują sprzedaży. Forma serwisu będzie podobna z zasady do allegro, jednak nie będą prowadzone na niej aukcje.

Platforma zostanie podzielona na działy i kategorie w których klient będzie mógł odnaleźć produkty, których szuka, złożyć zamówienie oraz dokonać płatności online. Producenci będą mieli możliwość zarejestrowania się i sprzedaży produktów. Platforma będzie posiadała propozycje rozwiązań dla sprzedawców ułatwiające realizacje zamówień, takich jak: wytyczne wysyłki, opakowania, obsługi itd. Klient po otrzymaniu zamówienia dokonuje oceny transakcji

ser-bomba-czosnkowaProsto od producenta będzie starać się odnaleźć oraz nawiązać współpracę z producentami zdrowej żywności z całego kraju. Firma dąży do jak największego udział producentów w projekcie, co pozwoli przedstawić klientom jak najszerszą ofertę.

Bardzo szybki rozwój rynku sprzedaży produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych, a także ciągły wzrost zainteresowania tą tematyką przemawia za rozpoczęciem działania. Przykładem dla polskiego rynku jest rynek niemieckim, na którym sprzedaż tego typu produktów jest wysoka i w związku z tym ceny są niższe.

Dodatkowo firma będzie prowadziła usługi tworzenia contentu dla firm. Zakładając strony, tworząc materiały firmy często nie mają wystarczająco dużo czasu oraz na tyle kompetentnych pracowników, by wytworzyć tanio i szybko odpowiedniej jakości treść, dlatego dzięki współpracy z firmami informatycznymi zapewniony zostanie stały dopływ przychodów dla przedsiębiorstwa.

.

Czym się różnimy od konkurencji?

W odróżnieniu od konkurencji platforma proponuje bogatą i różnorodną ofertę od małych i lokalnych producentów, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć unikalny towar. Brak kosztów związanych z magazynowaniem i dodatkowym transportem umożliwi oszczędności i zmniejszenie cen. Konkurenci prowadzą przede wszystkim własne sklepy internetowe, które generują koszty oraz wymagają większej pracy. Głównym zadaniem firmy jest obsługa internetowa serwisu i jego promocja. Pozwala to oszczędzić czas, który można przeznaczyć na rozwój i popularyzację firmy i jej rozwiązań

Konkurencja opiera swoje działania o inny model, w którym są sprzedawcą, a nie pośrednikiem. Na początku kupują produkty od producentów, transportują je, magazynują, a po zamówieniu wysyłają lub zawożą do klienta. Każde takie działanie generuje dzem-z-czerwonej-porzeczki-230-mldodatkowe koszty. Należy opłacić samochód do transportu, kierowcę, magazyny, a później jeszcze wysyłkę. Każdy z wymienionych elementów powoduje, że marża na produktach jest wysoka i produkty konkurencji są droższe. Jedyną firmą, z którą można by po części porównywać założenia jest Allegro, które zdecydowanie nie jest nastawione na ten segment rynku. Zapewnienie odpowiedniej jakości opisów, zdjęć oraz instrukcji sprzedaży na platformie oraz bardzo dobrej obsługi producentów pozwoli wyróżnić się w znaczący sposób. 

Mali producenci również oferują sprzedaż produktów poprzez własne kanały. Uczestniczą w targach lub mają firmowe strony internetowe. Dotyczy to przede wszystkim większych przetwórców, jednak jakość stron jest na bardzo niskim poziomie. Brakuje aktualnych danych, zdjęcia są kiepskiej jakości, przez co nie budzą zaufania klienta. Producenci nie znają się na marketingu, dlatego miejsce, w którym będą mogli sprzedawać produkty, które będzie przyciągało ludzi oraz dawało wskazówki producentom jest potrzebne
.
.
Opracował: Dawid Brandebura
.

Znajdziesz nas na naszym fanpage: Prosto od Producenta

Komentarze