Potrawa ta przywędrowała na Podhale w czasie I wojny światowej wraz z rosyjskimi jeńcami (stąd też nazwa). To oni piekli, na prymitywnych paleniskach przykrytych blachą, placki. W kuchni góralskiej moskole na kuchennej blasze powszechnie pieczone były do lat 60. ubiegłego stulecia.
Obecnie podawane są jako danie regionalne w podhalańskich restauracjach – najczęściej wypiekane na patelni. W wielu góralskich domach nadal używa się jednak metody pieczenia na rozgrzanych blachach pieca kuchennego. Wielu górali twierdzi, że Ik smacek jest wtej inksy i grzecniy łoskoce gymbe, bo dobrze wyklepany moskol mo siy wysusyć, a nie upiyc.
Podstawowymi składnikami do wyrobu moskoli są: ugotowane i utłuczone ziemniaki, mąka i woda, sól kuchenna, czasami jajko (początkowo pieczono też moskole z maki owsianej. Były one ościste i twarde. Ziemniaczane zaczęto piec później). Zagniecione ciasto formuje się w placki o średnicy około 6 – 10 cm i grubości od 1 do 3 cm. Są też wersje moskola czysto ziemniaczanego lub mącznego tzw. moskol spiski (wtedy dodajemy sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia). Do moskola spiskiego używano też mąki kukurydzianej.
.
Składniki
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 1 szklanka kefiru lub maślanki
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 płaska łyżka soli
- 100 g masła
- 4 ząbki czosnku
- szczypta soli
.
Sposób przygotowania
Do ugotowanych i zmielonych ziemniaków dodajemy kefir lub maślankę, sól oraz tyle mąki, aby dało się zagnieść ciasto. Ciasto wałkujemy na placek grubości 1 cm i wykrawamy owalne moskole. Delikatnie oprószamy je mąką i pieczemy na brzegu gorącej blachy (na piecu).
.
Smacznego!
Klaudia Bąk