Roztocze to kraina, która rozciąga się od Kraśnika aż po Lwów. Ja postanowiłem odwiedzić Roztocze Środkowe i Wschodnie.

.

Jeżeli zdecydujecie się na wakacje w tym miejscu, będziecie zachwyceni przyrodą, która zaskakuje szlakiem małych wodospadów, nazywanych szumami, a także wzgórzami, zwanymi Grzędą Solską. Miasta, które warto odwiedzić w regionie to na pewno Gorajec, gdzie znajduje się Cerkiew prawosławna, ale również Tomaszów Lubelski, Bełżec czy Józefów. Roztocze nazywane jest również słonecznym biegunem Polski, bo to właśnie tutaj jest najwięcej dni słonecznych w roku. Lato trwa tutaj ponad 100 dni! Obejrzyjcie galerię zdjęć i zaplanujcie sobie wakacje w tym wyjątkowym miejscu. 

.

Roztocze_SzP (6 z 10)

Szlak Szumów w Gminie Susiec. W Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej rozsiane są jary, wąwozy i doliny. Strome zbocza sprawiają, że płynące tam rzeki mają charakter górski. Urozmaicone są skalnymi progami, które tworzą wodospady, nazywane właśnie szumami

Roztocze_szlak szumów 2

Roztocze_szlak szumów 1.

30 kilometrów od Zamościa, znajduje się Zwierzyniec. Zwiedzić można tam nie tylko małe kapliczki, ale również siedzibę Ordynacji Zamojskiej – jednej z pierwszych ordynacji magnackich w Rzeczypospolitej. W obecnej szkole, w pokoju nauczycielskim namalowana na ścianie, znajduje się mapa Dóbr Ordynacji Zamojskiej.

.

Zwierzyniec_klatka schodowa z żeliwnymi elementami dekoracyjnymi w budynku Zarządu Ordynacji Zamojskiej

mapa 2

mapa 1

W Gorajcu zwiedzić można cerkiew a także wybrać się na Festiwal Folkowisko – https://folkowisko.gorajec.info/?p=457

Gorajec –  cerkiew

Gmina Józefów leży w dolinie Wisły, na granicy Puszczy Solskiej i Roztocza, można odwiedzić tamtejsze kamieniołomy, cmentarz żydowski, czy synagogę. 

Kamieniołomy - Józefów

.

Oprócz przydrożnych kapliczek, krzyżowania się wielu kultur i tradycji na Roztoczu można po prostu odpocząć na łonie natury, wędrując przez pola, łąki, bo ta piękna kraina zaprasza każdego, kto zmęczony jest miejskim życiem i hałasem. Sami zobaczcie! 

.

Roztocze_SzP (7 z 10)

Roztocze_SzP (1 z 1)

Roztocze_SzP (10 z 10)

roztocze (1 z 2)

roztocze (2 z 2).

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Tekst: Katarzyna Zarówna

Komentarze