Co to jest kiszka ziemniaczana?
Województwo podlaskie charakteryzuje się niesamowitym asortymentem prostych i niedrogich produktów z ziemniaka. Ukoronowaniem tej tradycji jest z pewnością kiszka ziemniaczana. Ta niesamowita potrawa składa się z tartych ziemniaków lekko odsączonych z dodatkiem różnych kasz (choćby gryczanej). Całość specyfiku jest nadziana w jelito wieprzowe, które wcześniej jest oczywiście starannie oczyszczone. Podaje się ją z boczkiem i cebulą. Najlepsza kiszka ma kolor rumiany i chrupiącą skórkę. Podczas pieczenia w rozgrzanym piecu należy uważać by nie popękała. Ten specyfik zaskakuje i wprawia w osłupienie nie tylko swoim smakiem ale również niesamowitym wyglądem!
Zobaczcie zresztą sami!
Składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 3 cebule
- Kiełbasa lub boczek wędzony
- Solone jelita wieprzowe
- 2-3 jajka
- olej
- Majeranek
- Sól, pieprz
.
Sposób przygotowania:
Jelita wieprzowe należy dokładnie umyć i wypłukać. Najlepiej, jeśli będą moczyły się w wodzie całą noc.
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach (lub zetrzyj przy pomocy robota kuchennego). Kiełbasę pokrój w kostkę i podsmaż na małej ilości oleju. Cebulę posiekaj i podmaż na złoty kolor. Ziemniaki wymieszaj z podsmażoną kiełbasą i cebulą, dodaj jajka, majeranek, sól, pieprz.
Jelia pokroj na kawałki około 30cm i zwiąż z jednej strony. Napełnij farszem do około 2/3 objętości i zwiąż drugi koniec. Ważne, aby jelita były napełnione farszem dość luźno, ponieważ w trakcie pieczenia, objętość farszu się zwiększy.
Napełnione kiszki ułóż na blaszce do pieczenia polanej olejem. Przed włożeniem do piekarnika, kiszki należy nakłóć widelcem w kilku miejscach, aby nie pękły podczas pieczenia.
Całość włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piecz do zrumienienia (ok. 45 – 60 minut).