Śnieżyca wiosenna to królowa, która przezwycięża mrozy i śniegi, kwitnąc już nawet w lutym! Jej dzikie, naturalne środowisko to Bieszczady, Sudety, Karpaty  i… las położony kilkanaście kilometrów od Poznania. Miałem niesamowite szczęście poznać to wyjątkowe miejsce, kiedy wiedziała o nim tylko nasza zaprzyjaźniona rodzina leśniczych i my. Niestety, gdy założono rezerwat,  poinformowano o tym media i czar prysł.

7

 

2.

Ale powróćmy do moich pierwszych wspomnień. Wyobraźcie sobie spacer ( i to nie krótki ) przez las, który dopiero budzi się do życia po walce z mroźną zimą. Małe listki nieśmiało i ze zdziwieniem patrzą na rzadkich w tych okolicach gości.

1.

4.

 

Przed Wami pojawia się wzniesienie, z którego schodząc najpierw słyszysz, potem widzisz strumyk i śnieg. Nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że to nie śnieg, ale dywan utkany z tysiąca najpiękniejszych wiosennych kwiatów!

5.

Rezerwat Śnieżycowy Jar najlepiej odwiedzić pod koniec lutego lub na początku marca. Wtedy widok jest najpiękniejszy. Jeżeli jednak nie lubicie tłumów, z którymi trzeba mijać się na przygotowanych specjalnie dla turystów pomostach, nie wybierajcie się tam w weekend. Pusto robi się w Śnieżycowym Jarze wieczorem. Jednak wtedy, można iść już do jakiegokolwiek innego lasu.

.

Zainteresowanych zapraszam do Śnieżycowego Jaru

Więcej zdjęć przyrody na stronie Piotra Zarównego!

Komentarze