Mięta znana była już w czasach słowiańskich. Stosowano ją jako dodatek do polewek i mięs. Dziś najczęściej spotkamy ją pod postacią herbaty, a szkoda ponieważ warto ją stosować do wielu potraw, gdyż nadaje im świeżości.

Mięta jest rodzajem rośliny z rodziny jasnotowatych. Mięta posiada ponad 30 gatunków, występuje głównie w Europie, Azji i Afryce.  Uprawiana jest ze względu na swój zapach, smak liści i właściwości lecznicze. Liście mięty zielonej używane są chętnie bezpośrednio jako przyprawa, a także stosowane są jako dodatek aromatyzujący do gumy do żucia. Natomiast z mięty pieprzowej jest wydobywany olejek miętowy zawierający mentol, wykorzystywany w przemyśle.

Wołowina jest to mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i amerykańskiej. W Polsce bardzo rzadko hoduje się rasy mięsne bydła. Powoduje to, że polska wołowina rzadko kiedy osiąga jakość spotykaną w krajach o większej tradycji w zakresie spożycia wołowiny. Wołowina zawiera znaczne ilości białka cechującego się wysoką wartością biologiczną. Ponadto ma sporo składników mineralnych, zwłaszcza fosforu i żelaza. Mięso wołowe stanowi także główne źródło zapotrzebowania człowieka na witaminę B12, nie występującą w produktach roślinnych, witaminy B1 i B6 oraz żelazo.

Szaszłyk z wołowiny i mięty to ukłon dla osób lubiących ciekawe połączenia i nowe smaki. Danie najlepiej smakuje latem z grilla z dodatkiem sosu koperkowego lub czosnkowego, lecz można go również przygotować na patelni grillowej oraz w piekarniku. Podajemy z kuskusem lub kaszą.

.

Sposób przygotowania

  • 500 g mielonej wołowiny
  • świeża lub suszona mięta
  • łyżka ostrej papryki
  • łyżka kminku
  • łyżka szałwii
  • łyżka kolendry
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz

.

Składniki

W moździerzu ucieramy kminek, kolendrę, pieprz i czosnek. Do mięsa dodajemy posiekaną miętę, paprykę, szałwię, sól oraz zawartość moździerza. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Patyczki oblepiamy mięsem i formujemy. Szaszłyki możemy usmażyć na grillu, patelni grillowej lub upiec w piekarniku.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze