Boczek posiada w Polsce różne regionalne nazwy takie jak: szperka, spyrka lub jak mawiał Kwiczoł z Janosika śpek. Nadmierne spożywany prowadzi do zwiększa poziom cholesterolu we krwi. Wielkopolska wersja jest prawdopodobnie ciekawą pozostałością po kuchni staropolskiej. Świadczy o tym wykorzystanie mleka, cytrusów oraz przypraw korzennych.
Boczek jest to rodzaj wieprzowiny mięsno-tłuszczowy, który pochodzi z dolnej części półtuszy. Zawiera bardzo dużo tłuszczów nasyconych. Okrojona wersja z tłuszczu zwana jest z angielskiego bekonem.
Czosnek jest świetnym dodatkiem do mięs aby poprawić ich smak i zapach.
Czosnek to absolutny lider w świecie leczniczych roślin: jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Nawet te osoby, które nie lubią specyficznego zapachu czosnku, nie mogą mu odmówić niezwykłych właściwości. W ząbku czosnku kryje się prawie cała apteka, związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy: B1, B2, PP, C, prowitamina A, liczne sole mineralne oraz rzadkie mikroelementy. Ale najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, związek o charakterystycznym ostrym zapachu. Najzdrowszy jest czosnek surowy, lecz ze względu właśnie na jego specyficzny zapach, nie przez wszystkich akceptowany, rzadko jadamy go w tej postaci.
.
Sposób przygotowania
- 700 g surowego boczku
- sól morska
- 3 ząbki czosnku
- ziarna kopru włoskiego
- 700 ml mleka
- skórka z pomarańczy
- skórka z limonki
- kawałek cynamonu
- 2 liście laurowe
.
Składniki
Skórkę boczku nacinamy. Czosnek rozcieramy z solą i pieprzem, a następnie smarujemy nimi mięso. Odstawiamy na godzinę do lodówki , a następnie pieczemy w brytfannie przez 10 minut skórką do góry w temperaturze 240 stopni. Zalewamy boczek mlekiem, dodajemy cynamon, starte skórki oraz liście laurowe. Przykrywamy i pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 stopni.
.
Smacznego!
Klaudia Bąk