Do wielu dań oraz zwykłych przekąsek używamy warzyw i owoców, które prędzej obraliśmy. Dobra wiadomość dla wszystkich leniwych jest taka, że nie zawsze trzeba, a nawet nie powinno się je pozbawiać skórki. Zaraz pod nią zwykle znajduje się wiele składników odżywczych, które nieodwracalnie tracimy, a w zimniejszym okresie każde dodatkowe witaminy i minerały dostarczane do organizmu są na wagę złota.

 .

Znaczenie skórki w warzywach i owocach

Sama skóra zawiera fitoskładniki, czyli naturalne substancje, które roślina produkuje w celu ochrony przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, atakami grzybów i owadów. Kolejną jej zaletą jest to, że zawiera bardzo dużo błonnika wspomagającego pracę układu trawiennego. Poza tym znajdziemy w niej witaminy, minerały i wiele substancji pozytywnie wpływających na nasz organizm.

Problemem w przypadku obróbki cieplnej warzyw i owoców jest znikanie wartościowych składników. Dobrym pomysłem na zatrzymanie ich w roślinie jest np. gotowanie bez obierania. Jeśli skórka jest dość cienka i nie zawiera włosków, które mogłyby podrażnić układ pokarmowy zalecamy jej nie obierać. Jeśli się już na to zdecydujemy obierajmy za pomocą narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnych, gdyż stal niszczy witaminy.

 .

Zdrowe marchewki

Marchewki nie obieramy tylko oczyszczamy i szorujemy. Źródło: Pixabay

.

Owoce i warzywa które nie należy obierać

Jabłka – w skórce znajdziemy wiele witamin, m.in. A, C, K, oraz minerałów. Poza tym jest bogata w błonnik i kwas ursolowy, obniżający poziom cukru i cholesterolu.

Winogrona – jemy bez obierania, gdyż skórka zawiera resweratrol, zmniejszający ryzyko chorób krążenia, raka jelita i prostaty.

Ziemniaki – obieranie pozbawia około 20% wartości odżywczych. Tracimy witaminę B, błonnik oraz wiele mikro i makroelementów. Przygotowując bulwy do gotowania czy pieczenia warto dokładnie wyszorować skórkę za pomocą materiału o chropowatej powierzchni.

Bataty – duża część substancji odżywczych znajduje się w skórce tego warzywa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach, sposobach przyrządzania i historii zapraszamy artykułu o batatach. 

Marchewka – warto spożywać ją bez obierania, gdyż wszystkie przeciwutleniacze znajdują się w lub pod skórą. Zamiast obierać polecamy mocno wyszorować.

Ogórek – sam miąższ nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych, te zawarte są w skórce, dlatego zaleca się jeść je całe na surowo. Dodatkowo zawarte w niej sterole obniżają poziom złego cholesterolu.

Bakłażan – podobnie jak w przypadku marchewki nie obieramy tego warzywa ze względu na przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki.

 .

Poza wymienionymi tutaj roślinami na surowo, bez obierania można jeść pasternak, buraki, kalarepę i cukinię. Z wielu owoców trudno byłoby pozbyć się skórkę, dlatego naturalne jest, że agrest, jagody, śliwki, wiśnie i porzeczki jemy bez obierania. W przypadku mandarynki, pomarańczy i grapefruita nie należy pozbywać się białej warstwy, gdyż zawiera błonnik.

 .

Warto zmienić swoje nawyki i przestawić się na jedzenie ze skórką. Dzięki temu dbamy o to by dostarczać sporo mikro i makroelementów niezbędnych do zdrowego życia.

 

firma Onix

www.onix.pl

Komentarze