O tym, że Internet ma tak wiele zastosować jak i użytkowników, nie trzeba nikogo przekonywać. Patryk Domżalski założył wraz ze znajomymi „Wiedźminalndię„, czyli grę forumową. Postanowiliśmy zapytać go co to takiego i na czym polega „bakcyl” jednej z najszybciej rozwijających się form grania przez sieć.

.

red_by_martaemilia-d4wegi6Co to jest gra forumowa?

Hm…Wielu ludzi nie zna definicji słowa ”PBF” i w ogóle nigdy w coś takiego nie grało. Nigdy nie byłem dobry w tłumaczeniu, ale postaram się to jakoś sprostować. Z mojego doświadczenia PBF (play-by-forum) to gra polegająca na opisywaniu swojej autorskiej postaci i pisaniu w postach co nasza postać robi w danej chwili. Coś jak książka, w której wszyscy pełnią tak samo ważną funkcję i każdy jest współtwórcą całości! Nic nas nie ogranicza, prócz naszej własnej wyobraźni i oczywiście realiów, w których gra się odbywa. Inaczej mówiąc powinna ponieść cię fantazja świata. Powinieneś wczuć się w klimat i odgrywać swoją postać jak najlepiej. Grunt to jednak dobra zabawa!

.

Czy gra forumowa to taki rodzaj RPG?

W pewnym sensie tak, ale zależy to od danej gry. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje – te oparte o jakieś systemy (na przykład Dungeons & Dragons), gdzie każda postać jak w grach RPG wybiera sobie talenty, zdolności i je ulepsza, poprzez wydawanie punktów umiejętności, uzyskanych przez „levelowanie” swojej postaci. Drugi zaś rodzaj (zarazem ten, którym my się kierujemy), to „free live”. Gracz ma wolną rękę. Wszyscy są sobie równi. Nie ma żadnych poziomów, czy innych tego typu udziwnień, przez co i nowym graczom łatwiej się w takiej grze odnaleźć, a to jest dla nas najważniejsze. Jednak żeby gracze nie tworzyli postaci OP (Over power – zbyt silnych) jest Mistrz Gry. Na niektórych forach ten jest nazywany Mistrzem Podziemi, bądź po prostu Bajarzem, jednak to tylko nazwa. Chodzi o jego rolę, a mianowicie „sędziowanie”. Taka osoba dba o porządek i harmonię w fabule, żeby wszyscy mogli się zgrać.

.

Ile osób może grać w taką grę?

Cóż, nie ma żadnych maksymalnych granic. Równie dobrze mogą być to dwie osoby, a mogą być i dwa tysiące! Oczywiście mówię to czysto teoretycznie, bo wątpię ażeby ktoś na tego typu forum był w stanie ogarnąć wszystko. Wówczas zapewne pojawiłoby się sporo nieścisłości i zagmatwań, które znacząco mogłyby wpłynąć na odczucia co do gry.

.

Wytłumacz mi dokładnie. Wchodzę na forum…

priestess_by_martaemilia-d77qikcI czytasz regulamin! Grunt to znać zasady i to co nam wolno. Następnie skierować się możesz do odpowiedniego tematu, gdzie masz opis wszelkich grywalnych ras oraz frakcji. Następnie zakładasz konto i temat w odpowiednim miejscu, gdzie tworzysz swoją postać. Ów post nazywany jest kartą postaci i każdy nowy gracz musi przez to przejść, by inni gracze mogli wiedzieć z kim mają do czynienia. A gdy ta zostanie sprawdzona przez wspomnianego już Mistrza Gry – można pisać i oprowadzać swoją postać po całym świecie! Według swojego własnego widzimisię.

.

W jakiej rzeczywistości osadziliście swoją grę?

Akcja na naszym forum dzieje się rok po pogromie w Rivii, gdzie zginął Geralt. I właśnie w tym miejscu kończy się historia zrealizowana przez pana Sapkowskiego. Oczywiście cała historia gry oparta jest i będzie na właśnie tej, którą Sapkowski stworzył, jednak od tego czasu gracze sami mają możliwość dodania czegoś od siebie.

Rasy dostępne w grze? Wszystkie rasy rozumne, takie jak chociażby elfy, czy krasnoludy. Ba, nawet i dla gnoma znalazłoby się miejsce. Warto zaznaczyć, że gra każdą rasą daje nam jakieś korzyści, jednak równać się to też może z wadami. Elf na przykład nie będzie miło widziany w mieście zasiedlonym przez ludzi, a człowiek wśród komanda elfów. Dlatego warto zastanowić się jaką rasą  naprawdę chcemy grać .

Warto przybliżyć też temat potworów. Otóż u nas spotkać można wszystkie bestie stworzone i wykreowane przez Sapkowskiego. Czyli chociażby wiwerny, archespory, ghule… Nawet i wilkołaka uświadczyć można.

Zaś z misjami jest tak, że każdy gracz może sobie własną stworzyć, gdzie inni mogą się zapisać i to jest piękne. Gracz dostarcza innym graczom zabawy i tak w koło! Oczywiście w granicach rozsądku. Jakiś przypadkowy gracz nie może stworzyć misji, polegającej na zniszczeniu połowy królestwa. Od czegoś takiego są eventy. Dużo większe i bardziej obszerne misje, na które zapisać może się każdy. Eventy prowadzone są przez wspomnianego już Mistrza Gry, a nie zwykłego gracza i to jest jedna z zasadniczych różnic pomiędzy tymi dwoma zjawiskami.

.

Skąd przyszedł Wam pomysł na coś takiego?

f5bdf5f1501ab6100a9800abad03b307-d6oy31kCiekawe pytanie. Zwłaszcza dlatego, że trudno na nie odpowiedzieć. Może zacznę od tego, że jakiś rok temu zacząłem interesować się wiedźminem. Przeczytałem wszystkie książki, grałem we wszystkie gry, obejrzałem serial i film. Bardzo zainspirował mnie świat wiedźmina. Prawdopodobnie, dlatego, że był tak urozmaicony i szczegółowo opisany (na wzór tolkienowski). Niedawno wspólnie z kuzynem wpadliśmy na pomysł założenia strony PBF. Na początku tematyka miała być inna, ale po wielu rozmowach i usilnych negocjacjach przekonałem kuzyna do zmiany tematyki na uniwersum wiedźmina. I tak powstało nasze forum.

.

Długo trwa taka gra? Ma jakiś koniec w ogóle?

A no ma koniec, kiedy administratorzy postanowią zamknąć forum! Jednak to nie nastąpi. A sama gra nie może się skończyć… Trwać mogłaby i kilka wieków. Czysto teoretycznie oczywiście to ujmując. Fizycznie jest to już trochę mniej możliwe. Przyjęło się mówić, że forum działa do czasu, kiedy ludzie regularnie wchodzą i odpisują. Jeżeli to powoli zanika, aż w końcu całkowicie zniknie… Cóż, wtedy następuje koniec. Jednak jak już mówiłem – sama fabuła trwa tak dług, jak twórcy mają pomysł na jej kontynuowanie.

.

Czy warto do was dołączyć, żeby w to grać?

Myślę, że warto. I nie mówię tak, dlatego, że jestem założycielem tej strony. Myślę tutaj o różnych aspektach związanych z tym forum. Po pierwsze jeśli ktokolwiek czytał książki pana Andrzeja Sapkowskiego ten wie, że posiadają one wciągającą fabułę. Tak samo jest z grami. CD Project RED zrobiło kawał dobrej roboty i można powiedzieć, że odziedziczyło talent do wciągania w fabułę. Oczywiście my tzn. administratorzy wraz ze swoją stroną nie możemy dorównać tym znakomitościom, lecz staramy się z jak największych sił, aby gra nie była nudna i monotonna lub przewidywalna.
Oto przykłady przeciwdziałania monotonii.
– Gra opierać się będzie na fabule naszego autorstwa. Będzie ona miała zawiłe wątki. Zarówno duże jak i małe.
– Gracze będą mogli brać udział w fabule. Czasem tylko jako statyści, ale w większości jako osoby, które będą miały jakiś wpływ na otaczający ich świat.
– Zorganizowane zostaną eventy, misje. Mają one na celu zaciekawić gracza.

Zapraszam do wiedźminlandii, każdy jest mile widziany!

.

Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński

Grafiki pochodzą ze strony: https://martaemilia.deviantart.com/, udostępnione dzięki uprzejmości autorki

Komentarze