Na Podlasiu, na skraju Puszczy  Białowieskiej we wsi Budy Leśne znajduje się skansen Sioło Budy.  W skansenie z każdego zakamarka wynurza się przeszłość, odżywa historia. Jest tu wozownia i stodoła, ale najcenniejszym obiektem skansenu jest chata z połowy XIX wieku. 

Będąc na Podlasiu miałam przyjemność zwiedzić skansen oraz właśnie wnętrze zabytkowej chaty. We wnętrzu znajduje się ikona przystrojona haftowanym ręcznikiem. Ręczniki wiszą również w innych częściach chaty i mają znaczenie symboliczne. Haftowany ręcznik wśród miejscowej ludności jak i u znawców tradycji przywodzi na myśl zwyczaj wręczania ręcznika przez matkę synowi, który odchodził do wojska. Było to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Zdarzało się, że do wojska młodego mężczyznę odprowadzała cała wieś. 

Na strychu chaty znajduje się komin – nie atrapa, prawdziwy. Rzecz zupełnie wyjątkowa! We wnętrzu chaty można obejrzeć dawne sprzęty kuchenne, a także piec i łóżko. Zapraszam Was do podróży w czasie na podlaską XIX wieczną wieś. 

 

DSC08413

DSC08447

DSC08455

DSC08457

DSC08456

DSC08461

DSC08462

 

.

 

Fot. Katarzyna Zarówna

Tekst: Katarzyna Zarówna na podstawie książki autorstwa Włodziemierza Muśko ” Jest takie miejsce na Ziemi” 

Komentarze