Gęsina to rzadkość na polskich stołach. Jednak w XIX wieku, w szczególności z okazji świąt, królowała prawie na każdym stole. Hodowali ją nie tylko chłopi, ale i mieszczanie, a potrawy z jej mięsa cieszyły się ogromną popularnością.

Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Niestety nad Wisła gęsina jest współcześnie właściwie zapomniana a spożywa się ją sporadycznie. Niestety, ale to co doceniane jest za granicą, w Polsce nie cieszy się popularnością. Niesłusznie, ponieważ to właśnie nasze gęsi mogą pochwalić się wysokimi wartościami odżywczymi, dużą zawartością białka, niską zawartością tłuszczu oraz witaminami z grupy B.

Wbrew pozorom nie jest to też mięso tłuste. Dodatkowo, gęś jest po prostu… smaczna – jej mięso jest nie tylko delikatne, kruche, a przede wszystkim zdrowe.

.

Jak nie wiadomo, o co chodzi…

Większość Polaków, widząc cenę gęsi dostaje… gęsiej skórki. Statystycznie, w ciągu roku, zjadamy tylko 20 dag tego mięsa, podczas, gdy nasi zachodni sąsiedzi – 25 tys.

90% polskiej gęsiny trafia właśnie do Niemiec. Dlaczego tak się dzieje? Polscy konsumenci uważają, że cena tego mięsa jest zbyt wysoka – koszt zakupu waha się między 25-40 zł za kilogram. Dodatkowo, mięso to nie jest tak ogólnodostępne (i tanie), jak np. kurczak.

.

Kołuda Wielka to "stolica" polskiej gęsiny. Źródło: www.pixabay.com

90% polskiej gęsiny trafia do Niemiec. Źródło: www.pixabay.com

.

Jedz na zdrowie

Nie jest prawdą, że gęsina jest mięsem tłustym – wręcz przeciwnie! Współczesna polska gęsina nie jest ani tłusta, ani łykowata, a tłuszcz, który się w niej znajduje jest dla naszego organizmu dobry i ma podobne właściwości do oliwy z oliwek. Są to więc zdrowe kalorie.

Dodatkowo, mięso to posiada dobrze przyswajalne przez człowieka białko z wieloma aminokwasami, których jest znacznie więcej, niż w innego rodzaju mięsach.

.

Królestwo polskiej gęsiny

Kołuda Wielka – niekwestionowane królestwo dobrej gęsiny. Niewielkie miasto znajdujące się pod Inowrocławiem, może poszczycić się mianem „stolicy polskiej gęsi”. Gęsi źle znoszą hodowlę klatkową, więc te w Kołudzie mają do swojej dyspozycji kilkadziesiąt hektarów łąk. W ofercie znajdziemy również gęsią tuszkę w cenie 18 zł za kg. Istnieje także możliwość zakupienia połówki, lub też ćwiartki gęsi. Ale to nie wszystko – znajdziemy tam również pasztety z gęsi, smalec, kiełbasy oraz szynki.

.

Wzrost popularności

Z roku na rok zauważalny jest powolny wzrost zainteresowania gęsiną. Dzieje się tak ze względu na powstające kampanie promujące spożywanie tego mięsa. Do najgłośniejszych z nich należy ta z hasłem „Gęsina na Świętego Marcina”, gdzie popularyzuje się spożywanie mięsa z gęsi na 11. listopada.
Ważne jest, aby kultywować polskie zwyczaje – gęsina na stole to nasza, nieco zapomniana tradycja, jednak wszystko wskazuje na to, że z roku na rok liczba jej fanów będzie wzrastać.

.

Anna Białka

Komentarze