Gdyby sto losowo wybranych osób zapytać, czy widziały kiedyś ducha, i czy widziały kiedyś rysia, to zapewne ludzi deklarujących spotkanie z duchem byłoby więcej. Niczym w filmie „Z Archiwum X”, stosując najnowszą technikę filmową (np. kamery na podczerwień i z czujnikami ruchu), korzystając z pomocy najlepszych przyrodników, nasza ekipa zrobiła wszystko co tylko można, by zarejestrować życie naprawdę dzikiego rysia — puszczańskiego ducha.

Droga do tego jedynego, wymarzonego ujęcia, jest pretekstem do poznania biologii i środowiska rysia. Okazją do zrozumienia, czemu w dzisiejszym świecie rysie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie WWF przez SMG/KRC co drugi Polak nie jest świadomy faktu, że w Polsce żyją rysie. Ryś stał się zwierzęciem-duchem, który w zastraszającym tempie znika z polskich lasów. Ten piękny kot, ma problemy przede wszystkim z miejscem do życia. Duże puszcze, które są jego naturalnym siedliskiem, skurczyły się pod naporem działalności człowieka. Dziś ostatnimi ostojami rysia są Bieszczady oraz duże kompleksy leśne w województwie podlaskim. Jeszcze trzydzieści lat temu rysia można było spotkać również w innych miejscach m.in. w Puszczy Piskiej. Przed dwoma laty WWF Polska rozpoczął projekt przywracania rysi do leśnych ostępów metodą „born to be free”. Do Puszczy Piskiej wróciły już pierwsze rysie. Czy ryś przestanie być duchem i zostanie ocalony?

.

.

WWF Polska

Komentarze