Domowy majonez to nie tylko wyjątkowy smak i znajomość składników znajdujących się w produkcie. Jest to również oszczędność! 

Znacie moje podejście do kupnych produktów, które możemy zastąpić domowymi odpowiednikami. A może powinnam napisać: znacie moje podejście do sklepowych odpowiedników domowych produktów!
Podobnie jak z jogurtem i chrzanem, także w przypadku sklepowego majonezu mamy mnóstwo dziwnych składników w jego składzie. Przeważnie są to: woda, olej roślinny, laktoza, cukier, substancje zagęszczające: skrobia modyfikowana, guma ksantynowa, ocet, musztarda, jogurt w proszku 1,4%, białka mleka, sól, regulator kwasowości E338, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, aromaty ( z glutenem), substancja konserwująca E200, przeciwutleniacz (E 385), barwnik: kurkumina.
Zauważcie, że cukier jest trzecim co do „wielkości” składnikiem w naszym majonezie. A jaka bogata lista zbędnych dodatków !
I po co to ?
A teraz zdradzę Wam przepis na majonez, który przygotujecie w 5 minut.
.

Składniki:

  • 2 całe jajka
  • ½ łyżeczki soli
  • szczypta pieprzu
  • 1 łyżeczka musztardy np. sarepskiej
  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • 250 ml oleju roślinnego o neutralnym zapachu
.

Sposób przygotowania:

  1. Jajka przed użyciem dokładnie umyj i sparz.
  2. Do słoika wbijamy surowe jajka.
  3. Dodajemy sól, pieprz, musztardę, sok z cytryny oraz olej, po czym całość miksujemy blenderem aż pojawi się emulsja czyli majonez.

Majonez należy przechowywać w zamkniętym naczyniu do dwóch tygodni.
.

Marta Czernik

https://nietylkokuchnia.blogspot.com/

.

Komentarze