Powoli wracamy do naszych korzeni. Odkrywamy na nowo stare receptury, doceniamy naturalne produkty i tradycyjne metody ich wytwarzania. Z roku na rok mamy coraz więcej producentów regionalnych z ich unikalnymi produktami. O zdrowej żywności, wspieraniu małych, rodzinnych firm oraz polskiej kuchni rozmawiamy z panem Bartkiem Spychajem, założycielem Skrzynki Smaku.

.

Chciałabym zapytać o Skrzynkę Smaku – prowadzony przez Ciebie sklep internetowy ze zdrową żywnością. Czym wyróżnia się oferta Skrzynki Smaku i skąd u Ciebie pomysł na promowanie regionalnych smaków?

Skrzynka Smaku to sklep, gdzie kupujący odkryją regionalne produkty spożywcze ze wszystkich zakątków Polski. Wyróżnia nas oferta wyselekcjonowanych produktów od lokalnych producentów, które za pośrednictwem sklepu internetowego są dostępne w całym kraju. Większość naszych dostawców to nieduże firmy rodzinne działające w oparciu o tradycyjne i sprawdzone receptury. Produkcja żywności na małą skalę daje producentom możliwość precyzyjnego zadbania o jej najwyższą jakość. Chcemy promować naturalną żywność bez zbędnych dodatków i polepszaczy przedłużających okres przydatności do spożycia. Pomysł dojrzał z czasem, gdy poznawałem coraz to ciekawsze smaki produktów od rodzinnych firm jak Musztarda Kcyńska, Gryszczeniówka, Cherry Tree czy Miody Suszka. Zarówno ja, najbliższa rodzina i znajomi zachwycaliśmy się nimi i pomyślałem, że świetnie byłoby, gdyby były dostępne w jednym miejscu! Warto tworzyć miejsca, w których daje się kupującym możliwość wyboru, poznania czegoś innego, nowego i obcowania z tradycyjnymi polskimi smakami.

.

Czy myślisz, że zdrowa żywność będzie rozwijać się u nas i stanie się bardziej powszechna?

Myślę, że zbilansowany sposób odżywiania się i skupienie na prowadzeniu zdrowego trybu życia są pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Takie wydarzenia, jak wprowadzenie w tym roku zakazu sprzedaży „śmieciowego” jedzenia w szkołach, są przejawem pewnych trwałych zmian zachodzących w naszej świadomości. Zaczynamy na nowo doceniać skarby pól, łąk i sadów jakie dostępne są w naszym klimacie, wracają tradycyjne metody przetwórstwa. Niektórzy z naszych producentów istnieją na rynku już wiele lat, to nie są zupełnie świeże inicjatywy. A zainteresowanie ich działalnością wciąż rośnie.

.

Zauważasz pewne tendencje w sprzedaży w Skrzynce Smaku? Są jakieś grupy produktów szczególnie lubiane przez kupujących?

Tak, przykładem jest choćby wzrost zainteresowania zaopatrywaniem swoich spiżarni w okresie jesiennym, kiedy temperatury stają się niższe. Kupują u nas zarówno tradycjonaliści, którzy wracają po ponadczasowe smaki: konfitury malinowe, powidła śliwkowe czy zimnotłoczone zdrowe oleje, jak i osoby szukające zaskakujących połączeń smaków. Wspaniale jest każdemu dawać możliwość znalezienia w naszej ofercie czegoś dla siebie. Ogromnym powodzeniem cieszy się Pełnoziarnista Musztarda Kcyńska czy Powidła z Węgierek z przetwórni Gryszczeniówka.

.
Czy są konkretnie określone grupy wiekowe, które kupują w Skrzynce Smaku? Macie informacje o tym, że np. młodzi ludzie kupują chętniej produkty regionalne?

Kupują u nas osoby w każdym wieku, trudno stwierdzić przewagę którejś z grup wiekowych na tyle silną by mówić o tendencji. Młodsi ludzie zazwyczaj skorzy są do okazania większej ciekawości nowościami jak np. suszone owoce Puffins, ale oczywiście nie jest to regułą i zależy raczej od indywidualnych preferencji. Naszą ideą jest, aby każdy miał dostęp do ekologicznej, regionalnej żywności, niezależnie od wieku.

.

Według Ciebie lepiej przygotowywać dania regionalne czy eksperymentować w kuchni? Czy produkty tworzone na małą skalę dają możliwość robienia doświadczeń kulinarnych?

Dania regionalne są częścią spuścizny kulturowej i pamięć o nich warto zachowywać i przekazywać dalej. Są one interesującym odzwierciedleniem aktualnego stylu życia całych społeczeństw. Są jednak takie tradycyjne dania regionalne, jak na przykład bigos czy pierogi, gdzie trudno mówić o jednej zgodnej wersji ich przepisów. W niektórych regionach każde domostwo posiada swoją tajemnicę, której strzeże jak oka w głowie. Dochodzono do niej właśnie drogą eksperymentu. Myślę, że kluczem do każdego sukcesu kulinarnego jest przede wszystkim pochodzenie i jakość składników. Nawet najbardziej wyszukana receptura nie sprawi, że słabej jakości produkty zmienimy w niezwykłe danie. Produkty tworzone na niewielką skalę dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o kulinarne eksperymenty, bo mamy pewność, że wybieramy najlepszy dostępny produkt. Już niedługo udowodnimy to na naszym blogu!

.

Jest szansa, że żywność zdrowa będzie wypierać tą bardzo przetworzoną?

Niemalże z każdym tygodniem wprowadzamy do Skrzynki Smaku produkty od nowych producentów. Wielu młodych ludzi, tworzy nowe przetwórnie, manufaktury jak chociażby Manufaktura Czekolady wytwarzająca u nas wyjątkowe czekolady czy Zmiany Zmiany produkujące w 100% roślinne batoniki. Takie inicjatywy są wynikiem zapotrzebowania na zdrową niskoprzetworzoną żywność oraz chęć budowania lokalnych więzi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów utworzyliśmy możliwość odbioru zamówionej Skrzynki w ulubionej, lokalnej kawiarni. Można odebrać ją przy okazji wypicia filiżanki porannej kawy w drodze do pracy lub po spotkaniu ze znajomymi. W naszym odczuciu pomaga to budować dobre międzyludzkie relacje. Wspieramy przy tym istniejące już manufaktury i przetwórnie oraz z radością obserwujemy powstawanie nowych. Oby tak dalej!

.

Współpracujecie z małymi, rodzinnymi firmami. Czy jest ich wiele w Polsce? Może są regiony w naszym kraju, które są znane z wielu takich producentów?

Praktycznie każdy region Polski bogaty jest w małych, rodzinne firmy. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej i bardzo chętnie włączamy je do oferty Skrzynki Smaku.Ważne jest dla nas, aby produkty nie zawierały sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów i pod tym kątem selekcjonujemy. Stawiamy przede wszystkim na jakość i dbałość o szczegóły. Najwięcej producentów jest w tych regionach Polski, które są najczystsze i najbardziej zielone. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w 2013 r. najwięcej przetwórni ekologicznych było w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz lubelskim. Wielu naszych dostawców zostało wyróżnionych przynależnością do Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego oraz posiada certyfikat potwierdzający ekologiczny sposób uprawy warzyw i owoców, z których wykonują swoje przetwory. Cenimy właśnie to, że nasi producenci nie poprawiają natury.

.

Czym się kierujecie przy doborze asortymentu? Trendami, głosami klientów czy może blogami kulinarnymi?

Skrzynka Smaku jest dla nas sposóbem na promocję zdrowej, ekologicznej żywności i wspieranie rodzimych manufaktur. Chcemy przede wszystkim rozpowszechniać ideę slow food, zdrowego i zrównoważonego trybu życia. Zachęcać ludzi do tego by poznawali swoje kulinarne korzenie oraz chcieli kreatywnie je modyfikować idąc z duchem czasu. Cały czas poszukujemy nowych źródeł niezwykłych smaków i to one dają nam siłę i pomysły do działania. Dużo podróżujemy, odwiedzamy nowe miejsca. Ponadto zawsze otwarci jesteśmy na głosy naszych klientów, których jest w tej chwili już całkiem sporo. Pojawiają się przeróżne pytania, na które zawsze odpowiadamy i prośby, do których często się przychylamy.

.

Jaka jest Twoja ulubiona regionalna potrawa, którą możemy przygotować z produktów Skrzynki Smaku?

Z tradycyjnych na pewno śledź z cebulką w oleju rydzowym (z lnianki), który posiada niezwykły korzenny aromat i pikantny smak z nutą gorczycy. Proste i tradycyjne a jednak z zaskakującym akcentem. W dodatku olej rydzowy zimnotłoczony jest jednym z najzdrowszych! Ze słodkości zaproponowałbym karmelki z soku aroniowego i miodu – te dwa składniki wystarczy razem pogotować aby przyrządzić zdrowszą wersję cukierkow czy lizaków, nie tylko dla najmłodszych. Te i więcej przepisów znajdzie się wkrótce na blogu Skrzynki Smaku.

.

Czy uważasz, że kuchnia Polska jest już znana za granicą? Są dania i produkty regionalne, które mają status kultowych?

Na pewno możemy się pochwalić doskonałą gęsiną, dziczyzną, wszelkiego rodzaju kiszonkami i przetworami z doskonałej jakości warzyw i owoców. Tegoroczna Wystawa Światowa EXPO 2015 odbywa się pod hasłem Wyżywienie planety, energia dla życia. I polski pawilon, który swój dzień miał 13 września, promował właśnie takie regionalne produkty jak: miody, jabłka, wiśnie, sery, czy wspomniany wcześniej olej rydzowy. Na EXPO 2015 pojawiła się również dostępna w Skrzynce Smaku, Musztarda Kcyńska, czego serdecznie jej twórcom gratulujemy!

.

Rozmawiała:Anna – Maria Stachowska

.

Skrzynka Smaku produkty regionalne

Skrzynka Smaku. Fot. Pracownia Fotograficzna

Komentarze