Często czytam moim uczniom takie książki , które ja bardzo lubiłam gdy byłam jeszcze małą dziewczynką. Wracam wtedy wspomnieniami do beztroskich lat, gdy zaczytywałam się w literaturze dziecięcej.  Ogromnym sentymentem do tej pory darzę niezwykła pisarkę jaką jest Joanna Papuzińska.

Joanna Papuzińska– ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Debiutowała w 1964 na łamach prasy literackiej. Jest znaną autorką książek i wierszy dla dzieci, z których niektóre cieszą się kultową wręcz popularnością, Wykłada jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim, ma w swoim dorobku wiele rozpraw i artykułów z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej oraz słuchowisk radiowych. Była inicjatorem powstania i redaktorem naczelnym miesięcznika „Guliwer” (do 2002 r.). Współpracuje z wieloma czasopismami dla dzieci.

A oto lista niektórych utworów Pani Joanny

-Nasza mama czarodziejka
-Asiunia
-Smutna Baba-Jaga
-Mój tato szczęściarz
-Jak się koty urodziły
-Ściana zaczarowana
-Hulajnocka. Wiersze dla dzieci.
-Wędrowcy
-Uśmiechnięta planeta
-Rozwesołki
-Kapelusze

Jest ich tak wiele, że tylko można podziwiać autorkę za wspaniałe pomysły literackie i dar pozyskiwania czytelników. Chciałbym omówić krótko te książki, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Moją najbardziej ulubioną była i jest Nasza mama czarodziejka. Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z…. Kto jest ciekawy jak mama czarowała to musi koniecznie przeczytać tę książkę.

.

Książka dla dzieci

Nasza mama Czarodziejka

.

Kapelusze. „Kapelusze” niczym grzyby po deszczu, wyłoniły się z tęsknoty za prawdziwkami, kurkami, podgrzybkami. Są literacką wyprawą do lasu pełnego grzybów. „Kapelusze” przywołają wspomnienie cudownego zapachu…

.

książka dla dzieci

Kapelusze są literacką wyprawą do lasu pełnego grzybów

.

Król na wagarach: to tomik wierszy. Wierszy niebanalnych, radosnych, czasami śmiesznych, a z pewnością takich, które i czytającemu i słuchającemu sprawić mogą wiele przyjemności.

Mój tato szczęściarz
Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. 

.

książka dla dzieci

Mój tato szczęściarz

Agnieszka opowiada bajkę

Dwa opowiadania o małej Agnieszce i jej rodzinie. Jak przekonać rodzinę do adopcji małego kotka? I co uczynić, aby skłóceni rodzice się pogodzili? Agnieszka doskonale wie, jak odpowiedzieć na te pytania.  Moja córka ,gdy była malutka ciągle domagała się jednej bajki ze zbioru poczytaj mi mamo. Bajek było wiele, ale tę pani Joanny kazała sobie czytać w nieskończoność.

.

książka dla dzieci

Dwa opowiadania o małej Agnieszce i jej rodzinie.

.

Pisząc pracę magisterską korzystałam z książki napisanej przez Joannę Papuzińską pt. „Inicjacje literackie. Problemy pierwszych kontaktów dziecka z książką”.

.

ksiązka

Pisząc pracę magisterską korzystałam z książki napisanej przez Joannę Papuzińską

.

Dziecko jako odbiorca literatury posiada wiele cech odróżniających go od dorosłego. Żyje ono na pograniczu dwóch światów, świata magii i świata realnego. W literaturze intuicyjnie więc szuka odbicia ich obu. W bohaterze literackim upatruje nie tylko przewodnika po jednym i drugim świecie, ale także kogoś bliskiego mu psychicznie. Tylko dzieci posiadają umiejętność pokonywania przeszkód przy pomocy czarodziejskich słów lub gestów. Są one szczere i spontaniczne w wyrażaniu uczuć i marzeń – to cecha rzadko spotykana u dorosłych.
Dziecko rozpoczyna swoją edukację literacką od bajek i baśni. To one, te pierwsze, najważniejsze w życiu lektury, pozwalają mu stawiać pytania: „Czym jest świat?”, „Kim ja jestem?”, „Jaki jestem?” i to one pozwalają mu uzyskiwać na nie odpowiedzi. Szczególnie baśnie, które są nośnikami archetypów, odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Jeśli ich zabraknie w odpowiednim momencie życia, może ono toczyć się niewłaściwymi koleinami i mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój.

Cieszę się, że mogłam zetknąć się z tak wspaniałą pisarką, której twórczość pozwoliła mi funkcjonować w świecie zarówno baśni jak i realizmu i  dostrzec  że świat może być miejscem pięknym i przyjaznym.

Anita Zarówna

zarowna@op.pl

Źródło: WSiP, 1981

Komentarze