Coraz mniej jest osób, które pamiętają tych, którzy propagują regionalną kulturę i sztukę. Często zapomniani, po latach odżywają we wspomnieniach, kręci się o nich filmy.

https://etno.serpent.pl/wykonawcy/sliwa_leonard.php

Leonard Śliwa

Muzyka koźlarska nie jest dziś w Polsce popularna. Jednak Leonard Śliwa stał się jej popularyzatorem. Muzyka ludowa była jego miłością i miłością tą zarażał nie tylko ludzi starszych z sentymentem patrzących w przeszłość, ale również, a może i przede wszystkim młodzież. O Leonardzie Śliwie można również usłyszeć jako o propagatorze Regionu Kozła.

Region Kozła 

Czym jest w ogóle Region Kozła?  Jest to stowarzyszenie gmin znajdujących się na pograniczu województwa Wielkopolskiego o Lubuskiego. Gminy te w 1997 r. zawiązały Stowarzyszenie Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Region Kozła, podpisując porozumienie na wspólne kreowanie wizerunku regionu jako ośrodka o dużych możliwościach rozwoju turystycznego, kulturalno-oświatowego oraz gospodarczego. Oprócz tego członkowie stowarzyszenia podkreślają rolę, jaką w łączeniu gmin odgrywa kozioł, czyli instrument, odmiana dud. Kozioł jest reprezentatywnym instrumentem ludowym Zbąszynia i okolicy zwanej właśnie Regionem Kozła. 

..

Leonard Śliwa

To właśnie ten muzyk i nauczyciel stał się bohaterem filmu Krzysztofa Rożka”Ostatnie takie granie”. Film ten opowiada o Leonardzie Śliwie, wybitnym muzyku, wielkim popularyzatorze muzyki koźlarskiej, instrumentaliście, nauczycielu, wychowawcy wielu muzyków, regionaliście, który odszedł, po ciężkiej chorobie w kwietniu 2012 r.  Leonard Śliwa urodził się w 1951 r., od 1976 r. mieszkał w Wolsztynie. Pochodził z perzyńskiego rodu Śliwów, był wnukiem Piotra Śliwy, który był bratem znanego Tomasza Śliwy z Chrośnicy.  Po ukończeni szkoły muzycznej angażował się w działalność zespołów regionalnych również w Regionie Kozła. Za swoje zasługi w propagowaniu ludowej kultury został został laureatem XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Założył u również znaną i cenioną ostatnio grupę „Pastuszkowi Grocze” spod Zbąszynia, która dała wiele wspaniałych koncertów. Był także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych

 

Dla przyszłych pokoleń, dla regionalnej kultury muzyki i smaku, powinniśmy dbać o to by pamięć o naszej regionalnej historii i osobach, które o nią dbały i dbają trwała – w filmach, przekazach ustnych, zapiskach, w nas.

.

Maciej Kasprzak

Opracowała Katarzyna Zarówna

Źródło: LINK

Komentarze