Kuchnia regionalna kryje w sobie wiele ciekawych potraw. Przykładem są Kartacze zwane również Cepelinami. Spróbujemy ich przede wszystkim na Podlasiu i Suwalszczyźnie, lecz również dobrze możemy je przyrządzić sami w domu.
Kartacze, zwane również cepelinami są tradycyjnymi potrawami kuchni kresowej. Spotkamy je najczęściej na na Podlasiu, Suwalszczyźnie i sąsiadującej Litwie. W roku 2005 potrawa została zarejestrowana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Najczęściej kartacze faszerowane są mięsem mielonym, lecz zdarzają się wersje podobnie jak w przypadku pierogów z kiszoną kapustą, grzybami lub serem. Te ostatnie można spotkać na Żmudzi, gdzie dodatkowo dodaje się miętę. Cepeliny podawane są na gorąco z dodatkiem smażonej cebuli i boczku.
Ze względu na dużą pracochłonność danie przygotowywano co najwyżej raz na tydzień lub dwa. Obecnie podawane jest najczęściej turystom jako regionalna atrakcja.
.
Składniki:
Ciasto:
- 1-5 kg ziemniaków
- 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 duża cebula
- 1 jajko
- sól i pieprz
Farsz:
- 500 g mielonego mięsa wołowego
- 2 ząbki czosnku
- majeranek
- lubczyk
- sól i pieprz
- boczek i cebula do podsmażenia i okraszenia
.
Sposób przygotowania:
Połowę ziemniaków obieramy i ścieramy na tarce. Zostawiamy w durszlaku by ściekła woda. Pozostałą część gotujemy w mundurkach do miękkości w osolonej wodzie, następnie obieramy i robimy puree. Ziemniaki mieszamy ze sobą. Dodajemy mąkę i jajko. Wyrabiamy masę i doprawiamy solą i pieprzem.
Cebulę drobno siekamy. Wrzucamy do mielonego mięsa i doprawiamy majerankiem, lubczykiem oraz solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy.
Formujemy kulki z ciasta i spłaszczamy. Następnie nakładamy farsz i zlepiamy brzegi, nadając kształt lekko wydłużonej pyzy. Delikatnie wkładamy nasze cepeliny do osolonej, wrzącej wody i gotujemy przez 15 minut od momentu wypłynięcia (około 30-40 minut). Drobno kroimy cebulę i boczek, podsmażamy na patelni i na koniec okraszamy gotowe kartacze.
.
Smacznego!
Dawid Brandebura