Skąd wzięła się nazwa miasta? Jedna z historii mówi o księciu Kazimierzu Sprawiedliwym, który oddał ówczesną osadę, nazywaną Wietrzną Górą, siostrom norbertankom. To podobno one, nazwały późniejsze miasto właśnie Kazimierzem.

.

Kazimierz  (1 z 12)

Wszystkie miejsca w Kazimierzu zdają się być nieodłączną częścią szlaku zabytków, które wręcz należy odwiedzić. W 1994 roku  kazimierski zespół zabytkowy został uznany za Pomnik historii.

Kazimierz  (8 z 12)

Położone nad Wisłą miasto znane jest również z ogromnej liczby spichlerzy, których duża część nie zachowała się do dziś. Pierwsze spichlerze powstały tutaj prawdopodobnie w XVI wieku, a 100 lat później było ich około 60! Pięknie zdobione, zawstydzać mogą nawet te najbardziej wyjątkowe kamienice.

Kazimierz  (7 z 12)

Na rynku kazimierskim można zwiedzać także Kościół Farny, w którym znajdują się modrzewiowe organy z 1620 roku. To jedne z najstarszych w Polsce. 

Kazimierz  (4 z 12)

Kazimierz  (3 z 12)

 W Kazimierzu znajdują się ruiny zamku z XIV – XVI wieku

Kazimierz  (10 z 12)

Nic dziwnego, że miasto co roku przyciąga tysiące turystów. Jego niezwykły klimat, małe kawiarenki, w otoczeniu renesansowych zabytków to raj dla koneserów sztuki, ale także dla fotografów!

Kazimierz  (5 z 12)

Kazimierz  (9 z 12)

Kazimierz  (6 z 12)

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Tekst: Katarzyna Zarówna

 

 

 

Komentarze