W upalne dni trzeba sobie jakoś radzić. Dobrym pomysłem jest przygotowanie koktajlu z polskich letnich owoców, takich jak poziomki, maliny lub jagody. 

Miody wyrabiano na ziemiach polskich jeszcze w czasach słowiańskich, kiedy państwo polskie nie istniało. Świadczą o tym liczne relacje kronikarzy i wykopaliska archeologiczne. To wtedy arabski kupiec pochodzenia żydowskiego Ibrahim ibn Jakub napisał o Słowianach zachodnich, że: „Ich wina i upajające napoje – to miód”. W państwie Piastów brakowało wina, które zastępowano łatwiej dostępnymi trunkami: piwem i miodem pitnym. Wenecki dyplomata Ambrogio Contarini zanotował na temat Polaków: „[…] Nie mając wina robią pewien napój z miodu, który upija ludzi znacznie bardziej niż wino”. Sycony miód cieszył się dużą renomą, ale pijano go rzadko, najczęściej przy okazji ważnych uroczystości takich jak wesele. Był to trunek luksusowy i kosztowny. Wyrabiano zapewne miody czyste, czyli składające się z miodu i wody oraz miody pitne owocowe, ewentualnie z dodatkiem ziół. W X i XI wieku pojawiły się na ziemiach polskich pierwsze winogrona, w XII wieku cystersi wprowadzili chmiel, a rozwój handlu w czasach Kazimierza Wielkiego dostarczył większych ilości korzeni. Za Władysława Jagiełły w Krakowie można było już zakupić m.in.: anyż, cynamon, goździki, kminek, kubebę, imbir, kwiat i gałkę muszkatołową, pieprz czarny i szafran. Na przestrzeni kilkuset lat pojawiło się więc na rynku wiele nowych składników, które mogły być wykorzystane w miodosytnictwie. Branża rozwijała się i już u schyłku XV wieku na ziemiach polskich rozróżniano miody w zależności od ich mocy – w tym okresie pierwszy raz zapisano nazwę „trójniak” i „czwórniak”.

Właściwości lecznicze owoców i liści poziomki wykorzystywano w medycynie ludowej. Średniowieczni zielarze odkryli, że owoce poziomki „w gorączce jedzone ochładzają człowieka”, a ich sok zwalcza zgniłą woń z ust. Był to więc uniwersalny lek, którego właściwości zdrowotne wykorzystuje się do dzisiaj. Owoce poziomki są bowiem stosowane m.in. w celu leczenia chorób dziąseł i przyzębia, a liście wykorzystywane np. jako okłady na zranioną skórę. Sprawdź właściwości lecznicze owoców i liści poziomki.

Poziomki pospolite owocują głównie w czerwcu i lipcu. Oprócz dzikich gatunków, które rosną na słonecznych skrajach lasów i na polanach, wyróżniamy także poziomkę ogrodową. Należy jednak pamiętać, że owoce i liście poziomek z domowego ogródka mają słabsze właściwości lecznicze, niż te dziko rosnące.

 

Składniki:

  • 300 g poziomek
  • 5 łyżek miodu
  • 1,5 szklanki wody gazowanej
  • kostki lodu

 

Sposób przygotowania:

Poziomki przeciskamy przez sito. Dodajemy miód i dokładnie mieszamy. Następnie wlewamy wodę, ponownie mieszamy i wrzucamy kostki lodu.

 

Smacznego!

Klaudia Bąk

Komentarze