Morwa czarna, poza cudownym smakiem, charakteryzuje się tym, że jest owocem nad wyraz zdrowym. Współcześnie stosuje się w przypadku raka piersi i jajnik, jako niezawodny środek do odrobaczania i w przypadku problemów z przewodem pokarmowym.

Owoce tej rośliny są niezwykle bogate w witaminę C i cukier. Można je jeść na surowo i traktować jako zamiennik cukru. Oprócz tego morwa czarna zawiera również fruktozę, glukozę oraz sacharozę. Jest bogata także we flawonoidy, kumaryny, sole mineralne i żelazo.

W Chinach odwar z morwy czarnej podaje się dzieciom, aby szybciej rosły. Owoc był znany już w starożytnej Grecji, a jego podobizny znajdują się na freskach w rzymskich Pompejach. Do Europy został sprowadzony prawdopodobnie z Persji i to właśnie od nich Rzymianie zaczerpnęli wiedzę o jej leczniczych właściwościach.

.

Składniki:

  • Owoce morwy czarnej – 2kg
  • Miód pszczeli lub cukier – 1,5kg
  • Cytryna – 1 (sok)

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od umycia owoców, oddzielenia od łodyg i pozbycia się liści. Następnie rozgrzewamy patelnię z miodem (lub cukrem), dodajemy owoce i sok z cytryny. Wszystko smażymy tak długo, aż masa zgęstnieje. Warto pamiętać o mieszaniu, dzięki temu uda nam się zachować kilka całych owoców, które dodadzą niezwykłego smaku konfiturze.

Teraz przekładamy do słoików, szczelnie zamykamy i odstawiamy w zimne miejsce. Czekamy, aż konfitura się ostudzi i gotowe!

.

Smacznego!

Klaudia Bąk

 

Komentarze