Czy pastafarianizm zna przykazania i grzechy? Dlaczego wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti noszą durszlaki na głowach? W jaki sposób oddawać cześć Jego Makaronowatości? Na te oraz na inne pytania odpowiada Andrzej Kuliński z Kościoła Latającego Potwora Spaghetti

.

.

Jaką rolę odgrywa jedzenie w Waszej religii? Dlaczego Potwór nakazuje jeść makaron i pić piwo w piątek? 

Posiłek jest formą czci i  naszego uwielbienia dla Latającego Potwora Spaghetti. Nie jest to jednak przymus czy nakaz ani rzecz niezbędna. Można czcić (nie trzeba) jego Makaronowatość na wiele sposobów. Kontemplacja dla przykładu spaghetti zbliża nas do jego absolutu, ciągle jednak nie jest to nakaz.

.

1

Czy rozgotowany, źle przygotowany makaron obraża Potwora?

Nigdy.

Wiemy, że Potwór przybył zza oceanu. Skąd wziął się kult Latającego Potwora Spaghetti?

Kult Latającego Potwora Spaghetti przybył do Europy z USA, nie sam jego Magnificencja Latający Potwór Spaghetti, ten nigdzie nie musiał przybywać gdyż był wszędzie i zawsze. Sam kult objawił się światu w roku 2005 poprzez mesjasza jego Makaronowatości Boba Hendersona, nieco poruszonego faktem równorzędnego nauczania kreacjonistycznej wizji powstania świata na równi z Teorią Ewolucji. Wtedy to Bob Henderson napisał list dzięki któremu Pastafarianie wyszli z ukrycia. Powtarzam jednak istnieli już od zawsze…zawsze.

Jaka jest wizja raju, nieba czy życia po śmierci w Waszej religii?

1526857_623472417706286_794209050_nKoncepcja Nieba dla każdego Pastafarianina jest dość prosta. Składa się z wielu elementów, które każdy dobrze postępujący wielbiciel Latającego Potwora Spaghetti uzna za Niebo dla siebie.

Lubisz sernik? W Niebie będzie cukiernia z wszelkiego rodzaju sernikami tylko dla Ciebie! Masz ochotę na chipsy? Będzie ich pod dostatkiem w najbliższym darmowym sklepie, a w dodatku nigdy nie pójdą Ci w boczki!

Takich miejsc jest w Niebie pełno, można się między nimi przemieszczać dzięki zaawansowanemu systemowi gryficznego transportu lotniczego, lub zamieniając się w ptaka czy smoka (no chyba że ktoś boi się latać to zawsze może zamienić się w pociąg, albo cuś…).

Oprócz tych indywidualnych zmiennych miejsc dostępnych dla Niebiańskich Pastafarian, są też często powtarzane, stałe elementy Makaronowatego Nieba, takie jak:

– Piwne Wulkany, jak okiem sięgnął, różniące się typem wylewającego się piwa!

– Fabryka Striptizerek, tak damskich, jak i męskich (w zależności od upodobania).

– Znajomy Karzeł, który został stworzony na samym początku przez Jego Makaronowatość. Można z nim usiąść, napić się piwa i pogadać, koleś zna multum ciekawych historyjek (w końcu był przy początku Świata!), a co najważniejsze – jest naprawdę klawy.

– Szerokie rzeki whisky (czy też whiskey), dżinu, lemoniady itp. Bagna likieru, ciepłej czekolady i ajerkoniaku.

– Drzewka, na których rosną małe, słodkie kociaczki (te najsłodsze, robiące tak „mi… mi…” sami wiecie).

– Darmowy, szerokopasmowy Internet.

– Wiele, wiele innych.

Czy są u Was grzechy? 

Grzech jest pojęciem względnym jako taki odmiennym dla różnych systemów filozoficznych i religijnych. Grzech jako taki jest pojęcie wartościującym a więc zmiennym. Trudno o pojęcie grzechu inne niż złamanie filozofii  90% miłości i 10% makaronu. Czyli innymi słowy: kochaj drugiego człowieka.

Czy macie swoje przykazania?

1800350_644541585599369_1183161931_nNie, nasza religia nie ma przykazań w potocznym tego słowa znaczeniu. Istnieją natomiast wskazówki czego nie trzeba robić.

Osiem „Naprawdę wolałbym byś nie…”

Chociaż Jego Makaronowatość nie ustanowił żadnych przykazań, za których łamanie szłoby się do piekła czy gdziekolwiek indziej gdzie nie można pić piwa, to dał nam osiem zwięzłych wskazówek, dotyczących rzeczy, których wolałby abyśmy nie robili:

1. Naprawdę wolałbym byś nie zachowywał się jak jakiś świętoszkowaty dupek, gdy opisujesz moją Makaronowatą Dobroć. Jeśli ktoś we mnie nie wierzy to spoko. Naprawdę, nie jestem przecież próżny. Nie zbaczajmy jednak z tematu bo to nie o to chodzi.

2. Naprawdę wolałbym byś nie wykorzystywał mojego istnienia do agresji, zniewalania, karania, patroszenia i/lub sam wiesz, bycia niemiłym dla innych. Nie wymagam żadnych ofiar, a czystość jest ważna w przypadku wody pitnej a nie ludzi.

3. Naprawdę wolałbym byś nie oceniał ludzi ze względu na ich wygląd, sposób ubierania, mówienia czy też… wiesz co, bądź po prostu miły ok? I wbij to sobie do głowy: kobieta = człowiek, mężczyzna = człowiek. Jedno i to samo. Jedno nie jest lepsze od drugiego, no chyba że chodzi o wyczucie mody gdyż, wybacz mi, ale dałem to kobietom i niektórym facetom, którzy wiedzą jaka jest różnica między kolorem morskim a fuksją.

4. Naprawdę wolałbym byś nie odbywał stosunku, który jest niemoralny dla Ciebie, lub Twojego chętnego, zgadzającego się partnera, dorosłego tak na ciele, jak i umyśle. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza to niech spada, chyba że to też jest dla niego niemoralne, to niech wyłączy wtedy telewizor i pójdzie na spacer dla odmiany.

5. Naprawdę wolałbym byś nie sprzeciwiał się fanatycznym, mizoginistycznym, nienawistnym pomysłom innych kiedy jesteś głodny. Zjedz coś, a potem zajmij się tymi gnojkami.

6. Naprawdę wolałbym byś nie budował kosztujących wiele milionów złotych kościołów/meczetów/kapliczek dla mej Makaronowatej Wspaniałości, gdy te pieniądze możnaby o wiele lepiej wydać (wybierz sam:) A. zwalczyć ubóstwo, B. znaleźć lekarstwo na choroby, C. żyć w pokoju, namiętnie kochać, no i obniżyć koszty kablówki. Mogę być Nieodgadnioną Węglowodanową Wszechwiedzącą Istotą, jednak nie przeszkadza mi to w czerpaniu przyjemności z prostych rzeczy. Wiem co mówię – JESTEM przecież Stwórcą.

7. Naprawdę wolałbym byś nie rozpowiadał ludziom wkoło że przemawiam do Ciebie. Nie jesteś aż tak interesujący. Zrozum to. Mówiłem Ci przecież byś kochał swych bliźnich, rozważ to.

8. Naprawdę wolałbym byś nie robił innym tego czego byś nie chciał by oni robili Tobie, no… wiesz, chyba że lubisz rzeczy związane z dużą ilością lateksu/skór/lubrykantów/Las Vegas, to tego też raczej nie rób. Jeśli druga osoba też to lubi (Pamiętaj jednak o punkcie czwartym) to działajcie, róbcie zdjęcia, ale na miłość Makaronu, użyjcie PREZERWATYWĘ!!! Naprawdę, to tylko kawałek gumki, jeżeli nie chciałbym by TO było przyjemne, dodałbym Wam jakieś kolce, albo coś.

Czy obchodzicie jakiś post?

Nie ma takiego przymusu lub nawet wskazówki. Nie istnieje u nas post w potocznym tego słowa znaczeniu. Można więc powiedzieć, że nie. Natomiast jak ktos chce pościć to mu tego nasza religia nie zabrania.

. 

Czy macie jeszcze jakieś rytuały związane z jedzeniem?

Siadamy, sami lub w gronie (nie jest to określone) rozmawiamy (lub nie to też nie jest określone), jemy i spożywamy cokolwiek chcemy.

.

1237052_564968123556716_1217499955_nNiedawno odbył się pierwszy w Polsce ślub w Waszych obrządku. Jak do tego doszło i jakie ma to dla Was znaczenie? Jak przebiega taki ślub? 

Na to pytanie odpowiedź może udzielić tylko i wyłącznie para zainteresowanych. Nie ma rytu według, którego trzeba brać ślub lub nawet wymogu samego ślubu. Dwoje ludzi zapragnęło jawnie pobrać się w swojej wierze. Znaczenie zaś ma ogromne. Ukazuje przemiany w społeczeństwie, jego odwagę, brak zakłamania, odejście od bigoterii i dulszczyzny moralnej i intelektualnej. Właśnie poprzez ten ślub ludzie dali wyraz swoim uczuciom, światopoglądowi,  rzekli za nas wszystkich: tak jesteśmy na tym świecie i mamy do tego prawo. Co do przebiegu ceremonii opis również dostępny jest na stronie (akurat dziś 27.03.2012 jest moderowana więc nie mogę podesłać bezpośredniego adresu internetowego).

Czy macie swoje święte księgi i co jest w nich zapisane?

Istnieje Luźny Kanon z wypisami dostępnymi na stronie. Trudno byłoby zamieszczać wszystko co jest w nim zawarte. Opis filozofii, geniuszu Jego Magnificencji Latającego Potwora Spaghetti i wiele innych. 

Jakie znaczenie ma dla Was durszlak?

Symboliczne. Durszlak zbliża nas do Jego Makaronowatości.

Czy chcecie nawracać innych?

Chcemy nieść makaronowatą nowinę. Czy jest to chęć nawracania innych? Trudno powiedzieć. Niech się sami nawrócą.

Czy dzielicie się na kapłanów i wiernych? Jakie są funkcje lub pozycje w religii Potwora?

Nie ma takiego podziału. Każdy jest kapłanem i wiernym jednocześnie.

75998_548138491906346_1696907867_nJak przebiega rejestracja i jakie są przeszkody?

Obecnie wyznaczony jest termin rozprawy na 8 kwietnia 2013 r. w Sądzie Administracyjnym. Główną przeszkodą jest permanentne odmawianie nam przez różne osoby zarówno związane z jakąś religią jak i oficjalnie nie związane z nią, prawa do wiary i nazywania nas religią. Utrzymaną w takim tonie odpowiedź dostali z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Złożone zostało odwołanie się od tej decyzji i kilka dobrych miesięcy czekaliśmy na wyznaczenie terminu rozprawy. Teraz już tylko czekamy na rozprawę.

.

Jaki macie stosunek do innych wyznań?

Wszystkie je UWIELBIAMY.

Co radzicie, odnośnie makaronów i piwa, publiczności portalu Smaki z Polski?

Jeść i pić ile się chce. Tylko w ilościach takich żeby nie zaszkodziło. Nie ma norm, które mówiłby ile. Ważne by pić piwo (lub nie) i jeść spaghetti, a świat staje się piękniejszy.

.

Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński

Komentarze