Wszyscy znamy watę cukrową. Była jednym z głównych bohaterów wszelkiego rodzaju cyrków, wesołych miasteczek i festynów. Kto z nas nie pamięta jej niesamowitego smaku? Całe szczęście można ją przygotować w domu. Przepis poniżej!

Dla jasności – wata cukrowa to wyrób cukierniczy składający się z lepkich, cukrowych nitek nawiniętych na drewniany patyk. Z reguły tworzy się ją w specjalnie maszynie, gdzie w wyniku topienia cukru i nagłego ostudzenia powstają owe „cukrowe nitki”.

Samo ostudzenie następuje podczas wyrzucenia karmelu z aluminiowego bębna przez niewielkie otwory. Możną ją zabarwiać, choć z reguły jest po prostu biała. 

Uwaga, przepis wymaga pewnego zacięcia do majsterkowania, ale każda chwila spędzona nad przygotowywaniem waty jest warta efektu końcowego. Zresztą… chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

.

Składniki:

  • Potrzebny jest niewielki silniczek wraz z baterią (można wyjąć z pierwszej lepszej zabawki, która się kręci).
  • Źródło ognia (pierwszy lepszy palnik, który znajdzie się pod ręką).
  • Drewniany patyk.
  • Zakrętka od soku.
  • Cukier 

.

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od wybicia dziurki w zakrętce (można użyć śrubokrętu lub męża). Przymocowujemy silniczek w to miejsce i robimy dziurki po bokach nakrętki. Podłączamy baterię, wsypujemy cukier i podgrzewamy nakrętkę. Gdy cukier zacznie się topić energicznie machamy patykiem – przez dziury będą wylatywały cukrowe nitki, które zbieramy wokół patyka. Gotowe!

.

Proszę uważać, aby się nie poparzyć i nie spalić domu :)

.

Smacznego!

Klaudia Bąk

Komentarze