Nie straszne mu wilcze odchody, stada nietoperzy czy dżdżownicożerne borsuki. Dr Robert Mysłajek z UW próbuje zaciekawiać odbiorców tajemniczym życiem dzikich zwierząt przez filmy przyrodnicze – np. współprowadząc serię „Las story” – artykuły popularnonaukowe, wycieczki czy książki.

Dr Robert Mysłajek, adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z trojga finalistów w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzator Indywidualny: Naukowiec.

WilkiKandydat jest współprowadzącym serii „Las Story” emitowanej w TVP. W tym cyklu filmów przyrodniczych zaproszeni naukowcy przedstawiają wyniki badań nad różnymi gatunkami lub problemami środowiskowymi. Dr Mysłajek, wspólnie z dr Sabiną Pierużek-Nowak podgląda fascynujące życie zwierząt. Czasem opowiada o wilczych kupach i podgląda proces kopania wilczych nor, czasem wącha popielice, a czasem śledzi borsuki. Opowiadania badaczy są przy tym niezwykle barwne i wciągające. Pokazuje przy tym, że zawód naukowca nie musi polegać na żmudnej pracy w laboratorium, ale może być niezłą przygodą.

Kandydat prezentował też wyniki badań nad różnymi gatunkami ssaków w kilku odcinkach serii „Dzika Polska”,m.in. w epizodach pt. „Nocka nocków”, „Ja borsuk” i „Wilcze manewry”. Seria emitowana jest od kilkunastu lat przez kanały TVP, a także przez Planete i TV Focus. Niektóre z nich zostały także wydane w postaci płyt DVD.

Z kolei w odcinku „Dzikość w sercu” z serii filmów edukacyjnych “Ocalony świat” emitowanych przez kanały TVP, przyrodnik przedstawiał metody badań nad wilkami.

Dr Mysłajek naukę popularyzuje od prawie 20 lat. Przez ten czas przeprowadził dziesiątki wykładów popularnonaukowych i zajęć edukacyjnych. Prezentował podczas nich przede wszystkim wyniki badań nad ekologią ssaków oraz metody badawcze wykorzystywane przez biologów środowiskowych. Odbiorcami zajęć byli odbiorcy w różnym wieku – zarówno dzieci, jaki i dorośli – z Polski i z zagranicy. W czasie różnych spotkań opowiadał m.in. o wilkach w Polsce, „rysiach w zarysie”, „Syndromie białego nosa u nietoperzy”, o tajemnicach drapieżników czy o zwierzętach i zabobonach. Naukowiec prowadził też warsztaty praktyczne pokazujące, w jaki sposób można nietoperze badać i chronić. Uczestnicy mieli m.in. okazję zapoznać się z działaniem detektorów ultrasonicznych – urządzeń umożliwiających wykrywanie dźwięków echolokacyjnych emitowanych przez nietoperze.

Dr Mysłajek w ciągu ostatnich dwóch dekad opublikował kilkanaście książek i broszur popularnonaukowych oraz kilkadziesiąt artykułów popularnonaukowych, zarówno w prasie międzynarodowej („Vakblad Natuur Bos Landschap” – Holandia, „VETinfo” – Litwa), w ogólnopolskiej (m.in. „Świat Nauki”, „Wiedza i Życie”, „Aura”, „Przyroda Polska”), jak i w regionalnej („Alma Mater” – miesięcznik UJ, „Przyroda Górnego Śląska”, „Przyrodnik Ustroński”, „Twój Doradca Rolniczy Rynek”).

Poza tym jest tłumaczem artykułów popularnonaukowych dla „Świata Nauki” – polskiej edycji Scientific American. Jest też redaktorem portalu popularnonaukowego przybliżającego czytelnikom wiedzę o tych latających ssakach.

Dr Mysłajek jest współprezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Dla organizacji tej prowadzi kanał YouTube i profil na portalu Facebook. Regularnie przygotowuje dla prasy informacje o badaniach nad ssakami.

 .

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze