Jeśli mamy ochotę na rosół, lecz ten przygotowany z kury jest dla nas zbyt tłusty możemy użyć przepiórek. Wychodzi bardzo esencjonalny i znacznie chudszy od tradycyjnego.

Przepiórki mają bardzo smaczne mięso. Ma kolor jasnoróżowy oraz bardzo delikatny smak. Co więcej posiada bardzo dużo witamin. Rosół z tego drobiu wykonywany był w czasach staropolskich. Od zupy z kury różni się tym, że wychodzi bardzo esencjonalny i dużo chudszy.

W ostatnich latach obserwowany jest w Polsce duży wzrost zainteresowania przepiórkami. Przyczyn tego zjawiska należy szukać w dążeniu ludzi do odżywiania się zdrową żywnością oraz w korzystnych cechach tego ptaka: wysokiej produkcyjności, małych potrzebach lokalowych, krótkim okresie odchowu piskląt, ładnym wyglądzie oraz żywym i wesołym usposobieniu. Japońska Przepiórka (Coturnix japonica) pochodzi z Azji Wschodniej. To potomek dzikich przepiórek, żyjących na łąkach i polach uprawnych. Proces udomowienia ptaków rozpoczął się już w XIV wieku, kiedy były one popularne jako ptaki łowne.

Mięso przepiórcze doceniane było już w starożytnym Egipcie; według wierzeń miało cudowną moc uzdrawiającą i było stosowane w leczeniu rekonwalescentów. Ponadto, serwowano je na stoły kapłanów, bogatych Egipcjan, jak również w żywieniu budowniczych słynnych piramid.
Przepiórki do Polski zostały sprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Od lat 90. obserwuje się renesans hodowli tych ptaków. Są odporne na gorsze warunki bytowania i lęgów. Ciężar ich ciała waha się od 120 do 150 g, a nieśność rozpoczyna się między 35 a 40 dniem życia i wynosi 70–90%. W ciągu 8 miesięcy użytkowania, od jednego ptaka uzyskuje się 2,5–3 kg jajeczek o masie jednej sztuki rzędu 8–10 g. Zużycie paszy na produkcję 1 kg jajek jest zbliżone jak w przypadku kur.

Jaja przepiórcze pod wieloma względami przewyższają kurze. Są zdrowsze oraz bardziej zasobniejsze w składniki odżywcze. Mają też zdecydowanie lepszy smak. W dodatku, ze względu na ich urodę, można je z powodzeniem używać do dekoracji. Wysoka wartość odżywcza jajek przepiórczych wynika z ich bogatego składu chemicznego. Zawierają one więcej aminokwasów egzogennych (metionina, treonina) oraz mniej tłuszczu niż jajka kurze. Wysoki poziom aminokwasów egzogennych decyduje o wybitnej wartości biologicznej jajek przepiórczych. Ze wszystkich gatunków drobiu, jaja przepiórcze zawierają najwięcej fenyloalaniny i tyrozyny. Aminokwasy te odgrywają ważna rolę w procesach syntezy hormonów tarczycy i nadnerczy. Porównując jaja wszystkich 6 gatunków drobiu pod względem zawartości cholesterolu, jajka przepiórcze maja go najmniej. Są też bogatym źródłem żelaza, miedzi, karotenu i witamin z grupy B ( B1, B2, B6, B12). Jaja przepiórcze ponadto, charakteryzują się najwyższą zawartością przyswajalnego fosforu, niespotykaną w innych produktach spożywczych.

 

Składniki:

  • 2 tusze przepiórek
  • 2 marchewki
  • 1 cebula
  • 1 pietruszka
  • 1 seler
  • 1/2  pora
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • 5 liści laurowych
  • sól i pieprz
  • pęczek lubczyku

 

Sposób przygotowania:

Przepiórki zalać zimną wodą, wstawić na niewielki ogień, zagotować. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień do minimum, dodać włoszczyznę, marchewki, pietruszkę, seler i kawałek pora, a także wszystkie przyprawy z wyjątkiem lubczyku. Gotować na maleńkim ogniu bez przykrycia do czasu, aż przepiórka będzie miękka. Pod koniec gotowania dodać odrobinę lubczyku do smaku. W międzyczasie ugotować makaron. Rosół podawać z ugotowanym makaronem, talarkami marchewki i drobno posiekaną natką pietruszki.

Opracował Dawid Brandebura

Źródło: Ferma Strusi Afrykańskich

Komentarze