Rolada to rodzaj potrawy mięsnej. Przygotowuje się ją przez zawinięcie farszu w kawałek mięsa. Tradycyjnie była to wołowina, ale można spotkać też rolady robione z użyciem innego mięsa.

rolada śląska

Mięso i farsz na roladę śląską

Składniki farszu różnią się w zależności od regionu, jednak najczęściej stosuje się boczek, kiełbasę, ogórek kiszony, cebulę oraz czerstwą skórkę chleba. Przyprawy to głównie papryka, pieprz i musztarda. Na Górnym Śląsku jest ona często spożywana z modrą kapustą (śl. modro kapusta) oraz kluskami śląskimi.

W innych regionach kraju potrawa ta jest znana jako zraz (wołowy).

Sekret dobrego usmażenia rolady polega na częstym obracaniu potrawy na samym początku obróbki cieplnej – wołowina która równomiernie usmaży się przy pierwszym kontakcie z tłuszczem jest i smaczniejsza, i wygląda doskonale. W niektórych okolicach Śląska (między innymi pod Raciborzem) jeśli mięso zbyt długo – po godzinie – nie nabiera miękkości zaleca się skropienie go zawartością kieliszka wódki.

.

Na kilka pytań odnośnie rolady śląskiej odpowiada Agata Niesporek, manager restauracji Parys z Rydułtowy.

.

Jaka musi być tradycyjna śląska rolada?

Tradycyjna śląska rolada powinna być zrobiona z udźca wołowego. Dobre mięso możemy nabyć tylko w dobrych, ekologicznych chowach. 

.

Czym się ją przyprawia? Jakie istnieją warianty?

Tradycyjną roladę przyprawia się 3 składnikami: musztarda, boczek, cebula, ogórek kiszony, pieprzem i solą. Koniecznie smażona na smalcu. Rolada ŚLĄSKA ma tylko 1 wariant.

.

Skąd wzięła się na Śląsku?

Prawdopodobnie rolada przyszła na Śląsk z Niemiec. To tam już w dawnych czasach bogate rody jadały roladę „od święta”.

.

Czy jest to potrawa świąteczna czy raczej powszednia?

Niegdyś rolada była bardzo drogą i przede wszystkim świąteczną potrawą. Dziś jest bardziej powszechna, ale nadal powinno się ją podawać tylko „od święta”, na przykład w niedzielę.

.

Z czym podaje się rolady?

Roladę serwujemy z kluskami białymi lub czarnymi i modrym szałotem.

.

Jak długo przygotowuje się roladę?

Przygotowanie rolady jest dość pracochłonne, a pieczenie to ok. 3h.

 .

Rozmawiała Katarzyna Zarówna

.

Rolada Śląska

Surowa rolada, jeszcze przed duszeniem.

Komentarze