Wyśmienita nalewka smorodinówka to ozdoba każdej piwniczki. Znakomicie sprawdza się podczas rodzinnych przyjęć.

Jedną z najczęściej spotykanych nalewek jest ta wykonywana z czarnej porzeczki. Ma lekko wytrawny smak i świetnie smakuje z ciastami. Nazwa smorodina pochodzi z Kresów Wschodnich.

Czarna porzeczka pochodzi z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje w stanie dzikim na całym niżu i w pasie wyżyn. Jest również pospolicie uprawiana. Inne nazwy porzeczki: smrodina, smrodynia, smrodyńki. Czarne porzeczki posiadają szczególne właściwości zdrowotne. 100 g czarnych porzeczek pokrywa bowiem prawie 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W tradycyjnej medynie ludowej owoce stosowane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych, jak również artretyzmie czy reumatyzmie. Można je także stosować pomocniczo przy wypadaniu włosów, a nawet jako okłady na ślady po ukąszeniach komarów czy meszek.

.

Składniki:

  • 1 kg czarnej porzeczki
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 350 g cukru

.

Sposób przygotowania:

Owoce oczyścić, pozbawić ogonków, wrzucić do słoika i lekko zgnieść. Dodać cukier, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Co jakiś czas potrząsnąć. Powstały sok przelać do innego naczynia, wymieszać ze spirytusem i włożyć do lodówki. Do owoców wlać wódkę, zamieszać i odstawić na 3 tygodnie, co jakiś czas potrząsając. Następnie zlać nalewkę i pomieszać z sokiem z spirytusem. Przelać do butelek i odstawić na 6 miesięcy w chłodne, ciemne miejsce.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze