Jest niezbędny do przygotowania dobrego chleba oraz żurku. Zakwas można oczywiście kupić w sklepie, lecz jeśli chcemy stale mieć go pod ręką możemy sami go przygotować.

W trakcie przygotowywania, zakwas należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze, mniej więcej 24-27 stopni. Jeśli jest zbyt zimno nie urośnie nam, a kiedy będzie zbyt ciepło może się zepsuć. Kiedy zakwas jest już gotowy trzymamy go w lodówce.

.

Składniki:

  • 50 g mąki żytniej razowej
  • 50 ml wody

 

Sposób przygotowania:

  1. Do pojemnika wsypujemy mąkę oraz wlewamy wodę w stosunku 1:1. Ważne aby otrzymać raczej gęstą konsystencję. Słoik przykrywamy ścierką lub gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 dzień.
  2. Połowę zakwasu wyrzucamy i dodajemy kolejne 50 ml wody oraz 50 g mąki
  3. Trzeciego dnia ponownie wyrzucamy połowę zakwasu i dodajemy wodę i mąkę. Na tym zakwasie można już piec chleb, lecz lepiej poczekać jeszcze kilka dni
  4.  Wyrzucamy połowę zakwasu i dodajemy wodę i mąkę Jeśli 2 lub 3 dnia nie pojawiły się pęcherzyki powietrza, przekładamy w cieplejsze miejsce. Z każdym dniem zakwas może zmieniać kolor i zapach.
  5.  Piątego dnia wyrzucamy połowę zakwasu i dodajemy wodę i mąkę. Dokładnie widać pęcherzyki powietrza, a zakwas powinien mieć jasnobrązowy kolor
  6. Po raz ostatni usuwamy połowę zakwasu i dodajemy wodę i mąkę.
  7. Siódmego dnia możemy użyć zakwasu

 

Smacznego!

Klaudia Bąk

Komentarze