W zimne dni dla miłośników polskich serów zagrodowych nie ma nic lepszego niż zupa serowa podawana z domowymi grzankami.
Do przygotowania zupy możemy użyć swojej własnej kombinacji serów oraz przypraw. Wybór jest dość duży, dlatego każdy znajdzie swój ulubiony smak.
Ser wytwarzany z mleka poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. Istnieje wiele gatunków sera i dzieli się je np. ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania. Ser zawiera wiele składników odżywczych. Technologią produkcji serów zajmuje się serowarstwo. Dzięki zawartości wapnia przyczynia się on bowiem do zapobiegania próchnicy zębów, a ponadto zbawiennie działa na układ kostny. Posiada także w swoim składzie cynk, który wpływa na dobrą kondycję włosów i paznokci oraz fosfor i potas. Znaleźć w nim można również witaminę A i D. Jeśli chodzi o inne korzyści, jakie zapewnia organizmowi jedzenie sera, należy wspomnieć o tym, że poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, a także zapobiega chorobom skóry oraz przeciwdziała nowotworom.
.
Składniki:
- 400 ml bulionu
- 50 g dojrzewającego koziego sera
- 20 g sera rokpol lub lazur
- 80 g serka topionego
- 2 ząbki czosnku
- tymianek
- ostra papryka
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz
.
Sposób przygotowania:
Bulion podgrzewamy. Serek topiony oraz rokpol dzielimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do wywaru. Ser kozi ścieramy, czosnek obieramy i siekamy, a następnie wrzucamy do zupy. Gotujemy i mieszamy. Doprawiamy świeżym tymiankiem, gałką muszkatołową, ostrą papryką, solą i pieprzem. Chwilę gotujemy i podajemy z grzankami.
.
Smacznego!
Dawid Brandebura