Prosty, szybki wykonaniu i zarazem smaczny chleb powszedni jaki wykonuję w każdą sobotę.

Chleb przygotowuje w każdą sobotę, ponieważ ja i mój maż ograniczamy spożywanie kupnych produktów ze względu na to, że cenimy swoje zdrowie i nie chcemy faszerować się „chemią”, a ponadto jesteśmy tradycjonalistami.

Wygląd i właściwości chleba zmieniały się znacznie w ciągu wieków doskonalenia techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta. Najbardziej pierwotną formą chleba są placki z mąki i śruty pieczone w popiele, na rozgrzanych kamieniach, później także na rusztach i blachach. Odrębnym rodzajem chleba były suche placki starożytnych Izraelitów (maca).

Chleb jest pieczywem otrzymywanym z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości. Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia (węglan sodu), znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym.

Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, raczej zbliżony był do podpłomyka, znanej obecnie macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. Zwyczaj łamania, a nie krojenia chleba, utrzymał się zresztą do dzisiaj w kulturze śródziemnomorskiej (m.in. weFrancji).

.

Składniki:

  • 2 kg mąki pszennej
  • 1 l wody
  • pól kostki drożdży
  • trochę cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 4 łyżki gorącej wody do rozczynu

.

Sposób przygotowania:

W miseczce kruszymy drożdże, dodajemy łyżkę cukru i zalewamy wodą. Mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą. Do dużej miski wsypujemy 1 kg mąki, zalewamy ponad litrem ciepłej wody i doprawiamy solą. Dodajemy rozczyn. Mieszamy. Dodajemy jeszcze z pół torebki mąki (wg uznania). Im ciasto rzadsze tym więcej dziur w chlebie. Wyrabiamy ciasto. Przekładamy do foremek, wygładzamy mokrymi rekami. Czekamy aż wyrośnie do brzegów. Po tym czasie wkładamy do zimnego piekarnika. Nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy około godziny.

.

Anioły w kuchni

 

Komentarze