Tradycyjnie podajemy smalec z solą i ogórkami, jednak na Beskidach wymyślono przepis na ziołowo-owocową odmianę.
Smalec z ogórkiem kiszonym to świetne połączenie. Jednak jeśli lubimy urozmaicać swoje tradycyjne dania możemy wypróbować regionalny beskidzki przepis. Zamiast majeranku możemy użyć tymianku lub innych ulubionych przypraw.
Smalec jest tłuszczem zwierzęcy wykorzystywanym w sztuce kulinarnej do przyrządzania potraw, jak również bezpośredniego spożywania. Głównym składnikiem smalcu są tłuszcze, wśród których przeważają te, które zawierają kwasy nienasycone. Udział nienasyconych kwasów tłuszczowych zależy od paszy, którą były karmione zwierzęta, z których wytopiono smalec oraz od sposobu wytapiania. Oprócz tego smalec zawiera zwykle także niewielkie ilości cholesterolu oraz ślady soli mineralnych i fragmenty tkanek zwierząt, z których został wytopiony. Dotyczy to zwłaszcza smalcu ze skwarkami.
.
Składniki:
- 1 kg słoniny
- 2 jabłka
- 2 suszone śliwki
- sól
- majeranek
.
Sposób przygotowania:
Słoninę kroimy w kostkę, wytapiamy nie rumieniąc zbytnio skwarek. Jabłka obieramy, kroimy w plasterki. Śliwki prędzej namoczone kroimy również w plasterki. Smalec ściągamy z ognia, dodajemy jabłka i śliwki. Doprawiamy solą i majerankiem. Mieszamy aż zacznie stygnąć. Przekładamy do słoików.
.
Smacznego!
Klaudia Bąk