Kołduny to małe pierogi popularne w kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej. Jako farsz najczęściej wykorzystuje się wołowinę z podsmażaną cebulką, baraninę oraz cielęcinę. Pierożki gotuje się najczęściej w rosole lub w wodzie. Można podawać jako samodzielne danie lub dodatek do rosołu i barszczu.
Słowo „pierogi” oznacza potrawę wykonaną z ciasta gotowanego, pieczonego lub smażonego na głębokim tłuszczu, cienko rozwałkowanego i wypełnionego różnorodnymi nadzieniami. W Polsce jako nadzienie najczęściej występują: mięso , kiszona kapusta z grzybami, owoce sezonowe, kasza gryczana, twaróg – na słodko lub z ugotowanymi ziemniakami i twarogiem z dodatkiem podsmażonej cebuli.
Aby ugotować pierogi należy zagotować lekko posoloną wodę, a następnie wrzucić pierogi. Po wypłynięciu na wierzch i odcedzeniu z wody, pierogi są gotowe do spożycia. Niekiedy podaje się je po dodatkowym przysmażeniu czy odsmażeniu.
Charakterystyczny, tradycyjny kształt pieroga wywodzi się z czasów, gdy był on ciastem obrzędowym, wykorzystywanym w kulcie solarnym.
.
Składniki
Ciasto:
- 250 g mąki
- 50 ml letniej wody
- 15 ml oleju
- sól
Farsz:
- 500 g baraniny
- majeranek
- sól i pieprz
- Rosół na kościach
.
Sposób przygotowania
Baraninę mielimy w maszynce do mięsa. Doprawiamy majerankiem, solą oraz pieprzem i dokładnie wyrabiamy. Wszystkie składniki na ciasto łączymy i zagniatamy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji rozwałkowujemy je i wycinamy małe kółka. Nakładamy farsz, zlepiamy brzegi i gotujemy w rosole
.
Smacznego!
Klaudia Bąk