Pasternak to kolejne warzywo z rodziny korzeniowatych, które swoim wyglądem przypomina korzeń pietruszki. W Polsce pasternak był kiedyś bardzo popularny. Jeżeli marchew i pietruszka są Twoim kulinarnym powołaniem to w pasternaku odnajdziesz smak obu warzyw jednocześnie! W czasach starożytnych pasternak jadano przed posiłkami a najlepsza na świecie szynka parmeńska pochodzi od zwierząt karmionych właśnie pasternakiem. Oprócz przyjemnych walorów smakowych pasternak działa na organizm uspokajająco a także reguluje krążenie.

Niewielu już ludzi wie, jak wygląda pasternak, chociaż do XVIII w. w Polsce byt on jedną z podstawowych jarzyn, nie znano bowiem jeszcze wtedy ani ziemniaków, ani marchwi, ani buraków.
Do jedzenia używano aromatycznych i pożywnych korzeni, a nadziemne części stanowiły cenną paszę. Nazywano go w tych czasach „ptasim gniazdem”, ponieważ baldachy tej rośliny zupełnie go przypominały. Byty one częto schowkiem drobnego ptactwa. Dzikie formy pasternaku spotyka się u nas i obecnie na wilgotnych tąkach, miedzach i przydróżach.
Pasternak jest rośliną dwuletnią, z rodziny baldaszkowych. W pierwszym roku wytwarza rozetę pierzastodzielnych liści, w drugim – wybija w pędy kwiatowe osiągające niekiedy ponad metr długości. Ogonki liściowe pochwiasto obejmują łodygę, a na szczytach pędów tworzą się baldachoksztaftne kwiatostany z drobnymi, złotożóftymi pie-ciopfatkowymi kwiatami.

.

Składniki

  • 2,5 litra wody
  • 250 g grochu polnego (może być łupany)
  • 100-150 g suszonego mięsa
  • 4-6 korzeni dziko rosnącego pasternaku (ma korzenie mniejsze od ogrodowego)
  • cebula
  • sól
  • mięta, kminek, kolendra, lebiodka, macierzanka

.

Sposób przygotowania

Groch należy namoczyć w wodzie na noc. Następnego dnia gotujemy wodę z pokrojonymi suchym mięsem. Gdy mięso zacznie mięknąć, dodajemy namoczony groch, pokrojony pasternak i cebulę. Odstawiamy na mały ogień i wolno gotujemy do momentu, kiedy groch i mięso będą miękkie. Przyprawiamy ziołami i solą.

Jest to typowo zimowa, gęsta, pożywna polewka; podana z razowym pieczywem dobrze zaspokaja głód.

.

Opracował: DB

Źródło: Hanna i Paweł Lisowie, „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…”

Komentarze