Właściwości czosnku niedźwiedziego

Działanie antyrakowe

Nasz bohater był słusznie podejrzewany przez dawnych Słowian o właściwości lecznicze. To co nasi przodkowie wyczuwali instynktownie, my wiemy dzięki nauce. Jak się okazuje, czosnek niedźwiedzi przeciwdziała nowotworom, nawet tym złośliwym. W naszym klimacie nie ma rośliny równie bogatej we wspomniane związki siarki, niż on. To im zawdzięcza zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za tworzenie się komórek nowotworowych.

Oprócz tego czosnek pobudza oraz wzmacnia układ immunologiczny. Jest szczególnie skuteczny w walce z rakiem mózgu. W medycynie stosuje się go jako nieinwazyjny sposób leczenia nowotworów.

.

Układ sercowo-naczyniowy

Spożywanie czosnku niedźwiedziego podwyższa „dobry” cholesterol, obniża poziom trójglicerydów, przeciwdziała miażdżycy, zawałom serca, udarom oraz chorobie wieńcowej. Te zdolności zawdzięcza adenozynie, czyli substancji, która znacznie obniża ryzyko zakrzepów poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. 

Jeśli mamy problemy z nadciśnieniem warto sięgnąć po liście czosnku niedźwiedziego. Nasz bohater jest również bogaty w żelazo i wspomaga przechowywanie i transportowanie tlenu w czerwonych krwinkach.

.

czosnek niedźwiedzi na łące

Jakby tego wszystkiego było mało, związki siarkowe zawarte w czosnku niedźwiedzim, zwalczają infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Źródło: pixabay.com

 .

Przeciw bakteriom, pasożytom i grzybom

Jakby tego wszystkiego było mało, związki siarkowe zawarte w czosnku niedźwiedzim, zwalczają infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Jeśli masz jakikolwiek problem z układem oddechowym, to czosnek pomoże Ci go rozwiązać. Kwasy fenolowe ułatwią odkrztuszanie i pomogą poradzić sobie z wydzieliną zalegającą w oskrzelach.
Dodatkowo warto wiedzieć, że dziki czosnek ma podobne właściwości jak antybiotyki, choć jego stosowanie nie ma efektów ubocznych. Roślina w żaden sposób nie zakłóca funkcjonowania naturalnej flory bakteryjnej w naszym organizmie.
Wsparcie układu immunologicznego, o którym pisałam już powyżej, pobudza organizm do walki z chorobą. Stąd warto go stosować za każdym razem, gdy czujemy się nieswojo.
.

Na pomoc układowi pokarmowego

Nie zapominajmy również, że czosnek niedźwiedzi oczyszcza układ pokarmowy. Stosowany w odpowiednich ilościach wspiera wydzielanie się żółci, oczyszcza i usprawnia funkcjonowanie jelit oraz zapobiega wzdęciom.
Nie powinny go stosować osoby z zaburzeniami dwunastnicy lub chorobą wrzodową żołądka.
.

Oprócz tego…

Jeśli chcesz zadbać o swoje paznokcie lub włosy oraz oczyścić swój organizm z trujących substancji to czosnek niedźwiedzi jest najlepszym wyborem. 

.

Komentarze