Dla wielu osób pokrzywa to chwast. Jednak po przyjrzeniu się jej bliżej okrywamy wiele ciekawych zastosowań. Jednym z nich jest nalewka z tej rośliny, którą można przygotować na dwa sposoby.
Istnieją dwa zasadnicze sposoby na nalewkę z pokrzywy. W jednym z nich wykorzystuje się sok z liści, natomiast w drugim korzenie, które należy wykopać wiosną lub jesienią. W tym przepisie opiszemy oba sposoby. Nalewka pita regularnie pomaga osobom cierpiącym na reumatyzm, bóle głowy, choroby krwi, czy też alergię.
Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu. Picie naparów lub dodawanie świeżych listków młodej pokrzywy do sałatek ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Pokrzywę stosuje się w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, a także przy biegunkach. Częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych.
.
Składniki:
Nalewka z korzeni pokrzywy
- młode korzenie pokrzywy
- wódka
Nalewka z liści
- 1/2 litra soku
- 1/2 litra wódki
.
Sposób przygotowania:
Aby otrzymać nalewkę z korzeni musimy zebrać je kiedy są młode. Następnie dokładnie je umyć, pociąć na kawałki i wypełnić naczynie. Wszystko zalewamy alkoholem i odstawiamy na miesiąc.
W drugiej metodzie zbieramy liście pokrzywy, polewamy gorącą wodą aby przestały parzyć, odsączamy, wrzucamy do sokowirówki, a następnie łączymy z alkoholem i odstawiamy na 2 tygodnie. Niektórzy twierdzą, że można pic ją od razu, jednak kiedy trochę postoi będzie lepsza.
.
Smacznego!
Dawid Brandebura