Pszczoły są dla ludzi bardzo ważne. Zapylają kwiaty, produkują miód oraz dostarczają niezwykle zdrowy propolis. Lekarze powtarzają, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nalewka z propolisu wydaje się świetnym rozwiązaniem.

Propolis inaczej zwany kitem pszczelim jest wytwarzany z żywicy drzew i służy pszczołom do uszczelniania i dezynfekcji. Poza tym jest bardzo zdrowy, można go nawet kupić w aptekach. Ma silne działanie bakteriobójcze, dlatego zaleca się wykorzystywanie go w kuchni.

Propolis jest zwanym naturalnym antybiotykiem, skuteczny jest w leczeniu m.in. hemoroidów, nadżerek, chorób żołądka, nadciśnienia. Kit pszczeli jest niezastąpioną bronią w walce z infekcjami. Propolis pomoże także na dłużej zachować młodość i urodę

Propolis jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne, jak flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy kwasy tłuszczowe, a także białka, mikroelementy i witaminy.

UWAGA !
Mimo szeregu korzystnych właściwości propolisu trzeba pamiętać, że jest on silnym alergenem, a właściwie mieszaniną wielu alergenów Propolis świetnie rozpuszcza się w wodzie i alkoholu, dlatego warto przygotować z niego zdrowotną nalewkę, którą można regularnie popijać. Oczywiście dla zdrowia 😉

.

Składniki:

  • 100 g propolisu
  • 0,5 l spirytusu
  • 50 ml wody

.

Sposób przygotowania:

Propolis wstawiamy do zamrażarki na kilka godzin. W tym czasie rozcieńczamy spirytus wlewając go do wody. Wrzucamy zmielony propolis do naczynia i zalewamy alkoholem. Odstawiamy na tydzień w ciemne i chłodne miejsce, co jakiś czas potrząsając butelką. Przesączamy przez watę, rozlewamy do butelek i możemy podawać.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze