Wołowina to mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i amerykańskiej. Pięcioma największymi producentami wołowiny są: Stany Zjednoczone, Brazylia, Unia Europejska, Chiny oraz Indie. Najdroższa na świecie jest wołowina Kobe.
W Polsce bardzo rzadko hoduje się rasy mięsne bydła. Powoduje to, że polska wołowina rzadko kiedy osiąga jakość spotykaną w krajach o większej tradycji w zakresie spożycia wołowiny. Czasem można spotkać w Polsce w sprzedaży mięso wołowe argentyńskie czy amerykańskie, z typowych ras mięsnych. Charakteryzuje się ono zupełnie innymi właściwościami kulinarnymi – np. nie staje się twarde w procesie duszenia.
Sos chrzanowy jest zaliczany do najbardziej znanych sosów. Zalicza się go do sosów, które sporządza się podobnie jak zupy, na bazie wywaru. Sos chrzanowy serwuję się zazwyczaj na ciepło, ale następnego dnia po wyjęciu z lodówki, smakuje równie dobrze. Na zimno jak i na ciepło można go jeść do wszystkiego.
.
Składniki
- 0,7 kg ozór wołowy
- 1,5 l. bulion wołowy
- 3 liście laurowe
- 5 ziele angielskie
Sos chrzanowy:
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka mąki
- 2 łyżki chrzanu tartego
- 150 ml bulionu wołowego
- 3 łyżki śmietany 18%
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- biały pieprz
.
Sposób przygotowania
Po pierwsze: zdobyć ozór! Gdy uda się nam już ta sztuka, a ostatnio są na to sposoby, możemy przejść do kolejnego etapu.
Musimy przygotować bulion, przyozdobić go liśćmi laurowymi i zielem angielskim oraz białym pieprzem. Gdy już to zrobimy dodajemy sam ozór i gotujemy go do miękkości.
Po ugotowaniu trzeba obrać ozór ze skórki i pokroić go w plastry i zalać porcję sosem chrzanowym!
No właśnie sos chrzanowy! Rozpuszczamy masło w garnuszku, dodajemy mąkę i rózgę chrzanu. Cały czas mieszamy i dodajemy śmietanę, sok z cytryny oraz pieprz!
.
Smacznego!
Katarzyna Zarówna