No cóż, dlatego że mi kupione w naszych „popularnych” sklepach wędliny nie smakują. Są robione w dość dziwny i nienaturalny sposób,zawierają pełno ulepszaczy i konserwantów. Czytając etykiety w sklepach zastanawiające jest co prócz mięsa znajduję się w takiej szynce skoro zawartość mięsa wynosi 50 %.
Do połowy lat 90-tych używanie MOM – mięsa drobiowego odkostnionego – w produktach mięsnych drobiowych w Polsce było zabronione, obecnie stosowanie MOM-u jest dozwolone i używane często przez producentów. Najbardziej podoba mi się „wędzenie szynek” płynem oraz „odświeżanie” czyli mycie nieświeżych produktów. Wolę kupić mięso ze sprawdzonego źródła i zrobić wędliny na kanapki w domu. Co potrzebujemy oprócz mięsa ? niczego skomplikowanego, ulubione przyprawy i olej. Wystarczy natrzeć mięso zrobioną marynatą składającą się z mieszanki oleju i przypraw, zostawić na noc i upiec w piekarniku. Tak przygotowane mięso utrzymuje nam długo świeżość i naprawdę super smakuje. Mięso możemy również nadziać morelą lub suszoną śliwką, pomidorami suszonymi z zalewy lub boczkiem. Zachęcam Was do wypróbowania. Na pewno Wam zasmakuje i będziecie mieli pewność, że jecie coś zdrowego i pozbawionego chemii.
Możemy także poszukać wędlin i szynek robionych w sposób tradycyjny u lokalnych wytwórców, którzy do zrobienia takich produktów używają naturalnych składników, a szynki i wędliny są wędzone w prawdziwych wędzarniach i z najlepszej jakości mięsa. Znam wiele osób, które mają wędzarnie i kultywują tradycyjny sposób wytwarzanie wędlin, takie wyroby smakują rewelacyjnie bo mają duszę.
Ja dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić przepisem na pieczone mięso na kanapki ze schabu i kurczaka.
.
Składniki
– 1 kg schabu bez kości
– 2 filety z kurczaka
– olej – 4 łyżki
– 2 łyżeczki przyprawy do kurczaka
– suszone oregano, bazylia, majeranek po 1 łyżeczce
– 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
– 1 łyżeczka musztardy sarepskiej
– szczypta pieprzu
– szczypta soli
– pół łyżeczki curry
– szczypta czubricy czerwonej
.
Sposób przygotowania
Schab i filet myjemy i osuszamy. Do miseczki wlewamy cztery łyżki oleju i dodajemy przyprawy i musztardę, ma nam wyjść gęsta marynata.
Smarujemy nią mięso ze wszystkich stron i chowamy do pojemnika na noc do lodówki.
Następnie układamy mięsa w brytfance lub żaroodpornym naczyniu z pokrywką i pieczemy przez 1 godzinę i 15 minut pod przykryciem w temperaturze 180 stopni, grzanie góra dół. Następnie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 15 minut w temperaturze 180 stopni grzanie – termoobieg. Musimy w miedzy czasie przełożyć mięsa na drugą stronę, aby ładnie i równomiernie się przyrumieniły.
Jak odkryjemy pokrywkę i zauważymy dużo płynu w naczyniu należy się go pozbyć zostawiając niewielką ilość na dnie.
Po upieczeniu mięsa odkładamy do wystudzenia. Mięsa muszą odpocząć.
Kroimy na plastry i jemy na kanapki lub z sosami, musztardą, chrzanem.
.
Smacznego
Marzena Szkodzińska
Komentarze
Portal Smaki z Polski to inicjatywa na rzecz odrodzenia i popularyzacji polskiej kuchni. Publikujemy przepisy na polskie dania, porady dotyczące polskiej zdrowej żywności oraz cykle tematyczne mówiącej o historii polskiej kuchni od czasów dawnych Słowian po współczesne. Zajmujemy się również polskim rolnictwem i współpracujemy z kilkudziesięcioma producentami z całej Polski. Naszym partnerom zapewniamy nie tylko promocję w grupie docelowej, ale również możliwość sprzedaży ich produktów na naszej platformie sprzedażowo-zakupowej Naszryneczek.pl, która jest skierowana nie tylko do klienta indywidualnego, ale również instytucjonalnego.
Zajmujemy się również historią i kulturą Polski, współpracujemy z muzeami, teatrami oraz organizacjami trzeciego sektora. Nasz zespół liczy prawie 40 osób, a każda z nich ma unikatowe spojrzenie zarówno na Polskę, jak i na rodzime kulinaria. Wśród naszych członków na szczególną uwagę zasługują pisarz i dziennikarz Wiesław Kot, publicysta i pisarz Piotr Gajdziński, pisarz Witold Jabłoński oraz dziennikarka Joanna Włodarska.