Jarmuż, czyli Brassica oleracea, to jedna z najstarszych odmian kapusty warzywnej. Była uprawiana już w starożytności, a współcześnie znana jest jedynie z uprawy, bo nie występuje już w środowisku naturalnym. Jarmuż jest bardzo zdrową rośliną, posiada właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Podobnie jak w starożytności, tak i współcześnie używana jest również jako… ozdoba!
Jeszcze do XV wieku jarmuż był jedną z najpopularniejszych roślin w całej Europie. Można było go spotkać w Grecji, Rzymie i na półwyspie Iberyjskim, ale także w Holandii, Belgii czy Niemczech. Dziś jednym z największych producentów jarmużu są Stany Zjednoczone i Kanada. Odmiana, która tam rośnie została sprowadzona do Nowego Świata przez rosyjskich kupców w XIX wieku.
Istnieje wiele odmian jarmużu. Jedne mają kędzierzawe liście, inne są płasko-liściaste. Brassica oleracea występuje jako jarmuż niski, pośredni lub posiadający długą łodygę. Liście mogą mieć kolor jasnozielony, zielony, ciemnozielony, fioletowy a nawet fioletowo -brązowy.
Poza USA i Kanadą jarmuż na dużą skalę uprawia się również w środkowej i północnej Europie oraz Azji. Jarmuż preferuje zimny klimat, dlatego najrzadziej występuje w tropikach. Rośnie na prawie wszystkich rodzajach gleb, jest odporny na działanie szkodników. Nie straszne są mu nawet typowe dla kapustowatych choroby. Nie zapomnijmy również o tym, że pięknie zakwita!
Nie jest to może jedna z najciekawszych roślin na świecie, czyli mandragora, ale z pewnością można się nią zachwycić. Warto użyć jej w kuchni, podobnie zresztą jak brukselkę, chrzan czy czarną rzepę. Warto przyjrzeć się i tym materiałom
.
.