Ciekawą, swojską formą podawania zup jest wlanie ich do małych chlebków. Dzięki temu możemy poczuć się jak w wiejskiej karczmie, bez wychodzenia z domu.

Chleb jest pieczywem otrzymywanym z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości. Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia (węglan sodu), znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym.

Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, raczej zbliżony był do podpłomyka, znanej obecnie macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. Zwyczaj łamania, a nie krojenia chleba, utrzymał się zresztą do dzisiaj w kulturze śródziemnomorskiej (m.in. weFrancji).

Zupa chlebowa jest dość prosta w przygotowaniu, a co najważniejsze pozwala wykorzystać czerstwe pieczywo i inne starsze produkty.

.

Składniki

  • 1,5 l wywaru
  • 5 ząbków czosnki
  • 2 łyżki oleju
  • natka pietruszki
  • jajko
  • sól i pieprz
  • 4 chlebki

.

Sposób przygotowania

Z chlebków wycinamy górę i wyciągamy miąższ. W rondlu rozgrzewamy olej, dodajemy 3 posiekane ząbki czosnku oraz miąższ i chwilę podsmażamy. Wlewamy bulion i gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut. Pod koniec doprawiamy solą, pieprzem oraz 2 ząbkami czosnku i wlewamy żółtko. Dokładnie mieszamy. Chlebki smarujemy białkiem, wlewamy zupę i zapiekamy przez 5 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy z posiekaną natką pietruszki.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze