Zmienia się sposób podróżowania Polaków. Coraz częściej zdarza się, że uciekamy z wielkich miast, na rzecz obcowania z naturą. Ciekawą propozycją są odwiedziny Plattówki – miejsca, tworzonego z pasją przez Panią Mariolę Platte.
.
Czym jest Plattówka? Skąd pomysł stworzenia tego miejsca?
„Plattówka” to takie miejsce na ziemi, gdzie realizuję wiele z moich pasji i marzeń. Ponad trzydzieści lat temu było to małe gospodarstwo rolne, które z czasem powiększało swój areał. Od 1993 roku przyjmuję w „Plattówce” turystów. Powoli kolejne dawne budynki gospodarcze zaczynają służyć gościom. Decyzję przyspieszyła sytuacja rodzinna i ekonomiczna.
I tak marzenie o małym, białym domku na wsi, gdzie pisałabym książki – zweryfikowała rzeczywistość. Dom jest duży, kolor ma waniliowy, z soczyście zielonymi regionalnymi ozdobami z drewna. Kilka książek i tomów poezji wydałam, ale ta najważniejsza jeszcze nie powstała… Co znaczy „Plattówka” dla moich Gości? Trzeba ich zapytać. Często odnoszę wrażenie, że każdego wiedzie do naszej doliny jakaś magiczna siła, która działa na korzyść wszystkich tu przebywających.
.
Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Plattówkę?
To rytm natury wyznacza bukiet atrakcji, a każda z czterech pór roku podpowiada zajęcia odpowiednie do aury. Tylko pogoda ducha gospodarzy jest niezmienna – przy stole bywa naprawdę wesoło. Od wiosny do jesieni przybyszów zachęcamy do wędrówek pieszych i rowerowych po najbliższej okolicy. Nasze leśne jeziorko, z borowinowym dnem i źródlaną wodą cenią sobie wędkarze. Nad jeziorem jest trawiasta plaża i pomost, z którego wchodzą do wody zwolennicy kąpieli.
Zabieramy też gości na spływy kajakowe. Kajakarstwo to jedna z naszych pasji, a ciekawostką jest, że w regionie są odcinki rzek o charakterze przełomowym, kwalifikowanym jako górskie oraz tzw. zwałkowe – to ostatnie bardzo lubimy. Choć nie brakuje też takich odpowiednich dla osób, które wsiądą do kajaka pierwszy raz w życiu.
Zimą okoliczne trasy rowerowe zmieniają się w nartostrady, a na zamarzniętych stawach można przygotować lodowisko. Sauna odwiedzana jest najczęściej właśnie zimą – to naprawdę frajda wybiec na śnieg i wziąć udział w konkursie na najpiękniejszego aniołka lub orlika… krzykliwego – zetknięcie rozgrzanego ciała ze śnieżnym puchem dostarcza niezapomnianych wrażeń.
.

To rytm natury wyznacza bukiet atrakcji, a każda z czterech pór roku podpowiada zajęcia odpowiednie do aury. Fot. Plattówka
.
Niedawno dobudowałam do budynku mieszkalnego salę wykładowo-warsztatową. Prowadzę tu kursy agroturystyczne i warsztaty malowania na jedwabiu. Sala jest też chętnie wynajmowana przez terapeutów, wykładowców, doradców na kameralne zajęcia w grupach do 15 osób.
Atrakcją jest też warzywniak, który od wielu lat prowadzę metodą biodynamiczną, wykorzystując zasady sąsiedztwa roślin i kwiatów wspomagających ochronę przed owadami. Sam układ grządek zawsze budzi radosny i zdziwiony uśmiech osób, które po raz pierwszy spotykają się z tego typu rozwiązaniem. Dodam, że od 1999 roku bez przerwy, co roku, otrzymuję certyfikat gospodarstwa ekologicznego.
Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie https:// platte.pl
.
Co ciekawego można odwiedzić w regionie?
Mazury Zachodnie warte są zaplanowania dłuższego pobytu. Uważam, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Najbliższe miasto, Ostróda, jest w zasadzie europejskiej klasy kurortem. Pięknie zagospodarowany bulwar nad jeziorem w środku miasta, amfiteatr, hotele SPA, centrum targowe, stadion z krytymi kortami tenisowymi, parki, wyciąg nart wodnych, tor kajakowy, bogata oferta restauracji, centrum handlowe umiejscowione w rewitalizowanych obiektach powojskowych, kilka ciekawych festiwali – zapewnia gościom przebywającym w mieście i okolicy wiele atrakcji.
Inny charakter i ofertę proponuje Olsztynek – miasteczko na skraju rozległych kompleksów leśnych, z wieloma jeziorami w okolicy, z interesującą ofertą skansenu Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. W okolicy łowiska specjalne przy stawach hodowlanych i kilka godnych polecenia restauracji.
Wiele ciekawych wydarzeń proponuje także Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. To już nie tylko coroczna rekonstrukcja bitwy z lipca 1410 roku, ale liczne zawody rycerskie, także międzynarodowe, pokazy tradycyjnego rzemiosła i sposobu życia średniowiecznego rycerstwa.
W okolicy znajduje się unikalny park krajobrazowy, z pięknie wkomponowanym w krajobraz Hotelem SPA Dr Ireny Eris „Wzgórza Dylewskie”. Świetnie zagospodarowane trasy spacerowe, rowerowe, konne i na narty biegowe oraz rolki – przyciągają zwolenników aktywnego wypoczynku